Logo
Logo Logo

Aktywne filtry:

  • Czarnogóra Usuń
Widok listy:
Sortowanie:

Terminy wyjazdu

Od
Do

Sezon

Lato
Majówka

Kategoria wyjazdu

🛷
Camp
🍸
Chill & Party
City Break
🌎
Egzotyka
🚍
Kampery
🎈
Nowości
Rejsy
🍸
Sylwester
Zwiedzanie

Kraje

Wybierz

Wybrano:

  • Czarnogóra <= Yii::t('app', 'Usuń') ?>

Rodzaj transportu

🚍
   Pokaż filtry
Zwiń

Wakacje w Czarnogórze - tam, gdzie góry spotykają się z morzem

Majestatyczne góry, ciepłe morze, gwarancja pogody, pyszne jedzenie i imponujące zabytki. Tak w skrócie można opisać Czarnogórę, jedno z piękniejszych, choć jeszcze w pełni nieodkrytych państw południowej Europy. Jeśli szukasz pomysłu na fajne wakacje w przystępnej cenie, doskonale trafiłeś.

Czarnogóra położona jest na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiaduje z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem oraz Albanią. Południowo-zachodnią granicę Czarnogóry stanowi Morze Adriatyckie. Długość czarnogórskiego wybrzeża liczy około 294 km i to właśnie tu koncentruje się największy ruch turystyczny. Nic dziwnego, piękne plaże i błękit morza kuszą obietnicą udanych wakacji. Pozostała część kraju to głównie tereny górzyste obfitujące w zniewalające krajobrazy. Doskonałe do pieszych wędrówek i odkrywania folkloru Bałkanów.

Montenegro - gdzie jechać na wakacje?

Czarnogóra to wręcz idealny kierunek wakacyjny. W tym niewielkim bałkańskim kraju znajdziesz wszystkie niezbędne składowe udanego urlopu. Nie możesz się zdecydować, czy wolisz morze, czy jednak góry? W Czarnogórze nie musisz podejmować tak skomplikowanych decyzji. Dzięki niewielkiej powierzchni kraju, jednego dnia możesz wypoczywać na plaży, a drugiego zdobywać górskie szczyty.

Najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry i zarazem bazą wypadową do odkrywania bałkańskich skarbów jest Riwiera Budva. Budva leży w środkowej części czarnogórskiego wybrzeża, niespełna 70 km na zachód od Podgoricy - stolicy kraju. Ta nadmorska miejscowość to połączenie teraźniejszości z przeszłością. Zobaczysz tu klimatyczną starówką, jak i nowoczesne hotelowe gmachy z dostępem do prywatnych plaż.

Pogoda w Czarnogórze

W Czarnogórze wyróżnia się dwie strefy klimatyczne. W głębi kraju, w rejonach górzystych występuje klimat kontynentalny z upalnymi latami i mroźnymi zimami. Natomiast na wybrzeżu panują warunki typowo śródziemnomorskie, gdzie w lecie jest przyjemnie ciepło, zaś zimy są łagodne.

Średnia temperatura w Budvie w maju to w dzień około 24℃. Czerwiec jest już bardzo ciepły, z dzienną temperaturą 30℃. Najbardziej upalne miesiące to lipiec i sierpień (32℃). We wrześniu odpoczniesz od skwarów, a termometry wskażą średnio 26℃. Temperatura wody w lecie osiąga 23℃ w czerwcu, w lipcu i sierpniu po 26℃, natomiast we wrześniu 24℃.

Atrakcje turystyczne Czarnogóry, czyli co musisz zobaczyć w pobliżu Budvy

Zakwaterowanie w Budvie to nie tylko wypoczynek na plaży, sporty wodne i niezapomniane imprezy. Kurort to idealna baza wypadowa do zwiedzania cudów Czarnogóry, a tych w tym bałkańskim kraju nie brakuje. Dzięki wycieczkom fakultatywnym poznasz prawdziwą duszę tego państwa.

Zatoka Kotorska - Fiord Południowej Europy

Około 25 km od Budvy leży jedno z najpiękniejszych miejsc Czarnogóry - Zatoka Kotorska. Jej bajkowy krajobraz na długo zapadnie Ci w pamięć. To tutaj wody Adriatyku głęboko wcinają się w ląd, tworząc akwen o fantazyjnym kształcie. Zatoka otoczona Górami Dynarskimi do złudzenia przypomina norweskie fiordy. Miejscowi nazywają ją “boka”, ponieważ patrząc na nią z góry, jej brzegi układają się w usta. W obrębie zatoki zlokalizowanych jest 9 wysp. Do chętnie odwiedzanych miejsc należy morska Błękitna Grota. Kolor wody jest wręcz niebiański!

Zatoka Kotorska, oprócz walorów przyrodniczych, może poszczycić się również cennym krajobrazem kulturowym. Na jej brzegach od wieków rozwijało się osadnictwo, a do dziś zachowały się malownicze miasteczka. Najpopularniejsze z nich to Kotor z imponującym Starym Miastem, Perast ze sztucznie usypaną Wyspą Matki Boskiej na Skale czy zwane miastem kwiatów Herceg Novi. Rejs po Zatoce Kotorskiej to niesamowite przeżycie i zapierające dech widoki. Cały ten obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

No to w górę! Park Narodowy Lovćen

A może by tak spojrzeć na wszystko z góry? Park Narodowy Lovćen chroniący część Gór Dynarskich to punkt obowiązkowy dla wszystkich zwiedzających Czarnogórę. Przy sprzyjającej pogodzie widać stąd rozległą panoramą obejmującą niekiedy cały kraj. Większość parku zajmują tereny leśne z przewagą sosen i buków. Najbardziej charakterystycznym fragmentem parku jest szczyt Jezerski vrh z Mauzoleum Piotra Niegosza, dziewiętnastowiecznego biskupa i władcy Czarnogóry. Ku uciesze turystów, obok mauzoleum wybudowano z kamienia punkt widokowy w kształcie okręgu.

U brzegów Budvy. Wyspa św. Mikołaja i Wyspa św. Stefana

Nieopodal Riwiery Budvańskiej znajdują się dwie wysepki. Większa to Wyspa św. Mikołaja, schronienie lokalnej fauny i flory, obfitująca w dzikie plaże. Na wyspę można dostać się regularnie kursującymi stateczkami. Druga z wysp to Wyspa św. Stefana, niegdyś zamieszkana przez ubogich, dziś wakacyjna sypialnia bogaczy, znanych z pierwszych stron gazet. Ze stałym lądem łączy ją grobla. Wysepkę najlepiej podziwiać z daleka. Dla postronnych turystów jest niemalże niedostępna.

Jakie ceny w Czarnogórze?

W Czarnogórze obowiązującą walutą jest euro. Ceny za podstawowe artykuły spożywcze zależą od lokalizacji sklepu. Półtoralitrowa butelka wody to około 0,7 EUR, mleko 1,4 EUR a chleb 0,5 EUR. Planując zasmakować w tradycyjnej kuchni, najlepiej skorzystaj z oferty lokalnych restauracji. Koszt głównego dania waha się w okolicach 20 EUR. Za wyciskany sok zapłacisz od 3 do 5 EUR. Butelka miejscowego wina to około 8 EUR.

Pyszne wakacje, czyli co zjeść w Czarnogórze?

Czarnogóra słynie z wybornego jedzenia. Czarnogórskie potrawy to bez wątpienia udane połączenie wpływów śródziemnomorskich oraz bałkańskich. Będąc tu na wakacjach koniecznie spróbuj suszonej na słońcu szynki pršut, słodko-słonego sera kajmak, mięsnych paluszków Ćevapčići oraz pączków priganice. A może szybka przekąska? Popularny burek nadziewany serem lub mięsem króluje we wszystkich piekarniach. Dobrze go popić ayranem, napojem jogurtowym.

Co przywieźć z Czarnogóry? Pomysł na wyjątkowe pamiątki

Najpopularniejsze pamiątki i upominki z Czarnogóry to rakija oraz lokalne wina. Wśród win wyróżnia się Vranac oraz Krstač. Jeśli wolisz coś bez procentów, pomyśl o oleju domowej produkcji. Czarnogóra, jako kraj górzysty, słynie z wyrobów z wełny oraz… butów pasterskich, zwanych opanci. Oryginalna pamiątka z podróży to także tamjan, czyli żywica do okadzania domów.

Dlaczego na wakacje w Czarnogórze pojechać z ST?

Wyrusz z nami do Czarnogóry i tak jak my pokochaj ten niewielki, bałkański kraj. Staramy się, aby nasze wyjazdy nie były nudne i żeby każdy z uczestników mógł doświadczyć wyjątkowości tego państwa. Stawiamy na różnorodność, dlatego łączymy błogi relaks na plaży z imprezami do białego rana i możliwością zobaczenia najpiękniejszych miejsc. Coś dla ciała i coś dla ducha! A może Czarnogóra to za mało i chcesz poznać całe Bałkany? W takim razie spakuj wygodnie buty i postaw na BałkanTRIP. No to w drogę!