Logo
Logo Logo

Słowacja

Słowacja

Słowacja to bardzo atrakcyjny kierunek turystyczny z minimum trzech powodów: jest blisko, tanio i różnorodnie. Brak dostępu do morza Słowacy rekompensują sobie nowoczesnymi kompleksami SPA i termalnymi źródłami (oj, lubimy się w nich moczyć!). Zimą zapraszają do siebie miłośników białego szaleństwa na stokach (bez względu na poziom zaawansowania). Ekipa ST przekonała się również, że Słowacja „umie w zabytki” -  zwiedzanie Bratysławy z historycznym, świetnie utrzymanym centrum, Starym Ratuszem, Zamkiem Bratysławskich, pałacem Prumasowskim i Bramą Michalską to prawdziwa przyjemność! A na Bratysławie Słowacja się nie kończy! Jedziesz z nami? 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Słowacji?

Nie. Wystarczy Ci ważny dowód osobisty i spakowany plecak :D

 

Kiedy wybrać się na Słowację? 

Jesteś amatorem pieszych wędrówek i zwiedzania? Wybierz się na Słowację między majem a wrześniem, wtedy możesz liczyć na dobrą pogodę. Narciarze wybiorą zimową porę.

 

Jaka waluta obowiązuje na Słowacji?

Euro

 

Jakie są orientacyjne ceny na Słowacji?

U naszych południowych sąsiadów zapłacisz: 1 EUR za chleb, 0.5 EUR za wodę mineralną o pojemności 1.5l, 5 EUR za wódkę i 3 EUR za wino. Ceny za obiad w restauracji zaczynają się od 5 EUR.

 

Co warto kupić będąc na Słowacji?

Z regionalnych składników kuchni zdecydowanie kup sery - bryndzę i parenice. Z alkoholi zakup słowackie piwa np. Saris i Zloty Bazant lub mocniejszy trunek - Tatrzański czaj. Słowacja to region winiarski warto więc skosztować wina np. tokaj czy frankovka modra. No i słodkości! :D Popularne są wszelkie wafelki, czekolada Studentska i lentilki.

 

Czy można dobrze zjeść na Słowacji?

Typowym daniem, którego musisz spróbować będąc na Słowacji, jest wyprażany ser - czyli panierowany i smażony na głębokim tłuszczu ser podawany z frytkami i sosem tatarskim. Charakterystyczne dla Słowaków są knedliki, które swoją formą przypominają chleb. Robione są z ziemniaków (bramborový knedlík) lub z namaczanej bułki (houskový knedlík). Podaje się je z gulaszem. Posiłki zapija się piwem.. tak, to nie jest mit! :D Obowiazkowo spróbuj też słowackich win i mocniejszych alkoholi tj. śliwowicy lub tatrzańskiego czaju. Ten drugi to likier wytwarzany z ziół wchodzących w skład górskiej herbatki.

 

Jakie sporty można uprawiać na Słowacji?

Każde! Jesteś zakręcony na punkcie aktywnego trybu życia? Na pewno znajdziesz coś dla siebie! Słowacja jest krajem górzystym z dużą ilością akwenów wodnych, dlatego oferta sportów górskich i wodnych jest bardzo bogata. Na Słowację pojedź zimą na narty lub snowboard a latem na górskie wędrówki piesze lub wyprawy rowerowe. Możesz także wziąć udział w spływach kajakowych, raftingowych bądż tratwą flisacką płynąć wzdłuż Dunaju i podziwiać krajobraz gór. Fani mocniejszych wrażeń skorzystają z parków linowych, skoczyć na bungee, polatać ze spadochronem lub wspiąć się tatrzańskie skały. 

 

Czy na Słowacji jest bezpiecznie?

Słowacja to bezpieczny kraj. Uważaj na kieszonkowców.

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń