Logo
Logo Logo

Gruzja I Gaumardżos!

Gruzja, Europa

Przepraszamy, aktualnie nie ma terminów na ten wyjazd.
Brak turnusów
Od Kaukazu po Morze Czarne!

Spróbujesz czaczy pod szczytami wysokiego Kaukazu, a wieczorem zrelaksujesz się w tbiliskich łaźniach. Ostatnie dni wyprawy spędzisz w subtropikalnym klimacie na wybrzeżu Morza Czarnego. Od wschodu do zachodu przemierzamy gruzińskie drogi i bezdroża. Europa czy jednak Azja? To pytanie zadają sobie nawet mieszkańcy. Przekonajmy się ile Orientu znajdziemy w Gruzji!

Ania & Maciek

Tbilisi

Zobaczymy stolicę Gruzji i serce Kaukazu. Miastu nie brak ani historycznego charakteru, ani nowoczesnych budynków z czasów Saakaszwilego. Przemierzymy malownicze ulice starego miasta, poznamy lokalną architekturę, a wszystko to okraszone pyszną kuchnią kaukaską. Kolejka linowa zabierze nas do twierdzy Narikala z IV wieku, która wznosi się nad miastem i jest strzeżona przez pomnik Matki Gruzji. Opiekunka narodu w jednej ręce trzyma puchar wina dla przyjaciół, a w drugiej miecz przeznaczony dla wrogów. Dla przyjaciół oprócz kieliszka wina oferuje jeden z najlepszych widoków w mieście. Równie ciekawą panoramę miasta zapewnia Park Mtatsminda, gdzie wjedziemy funicularem z centrum miasta. Schodząc ze wzgórza trafimy prosto do nowoczesnej stolicy. Łukowaty most Pokoju i sala koncertowa są futurystyczną wizytówką miasta.

W Abanotubani, najstarszej dzielnicy miasta, zrelaksujesz się w łaźniach siarkowych, które pojawiły się tutaj już za czasów perskich. Właśnie od nich pochodzi nazwa miasta - tbili co oznacza ciepły. Jedną ze znanych jest Orbeliani, gdzie kąpieli zażywał Puszkin. Stylizowana na meczet przyciąga swoim wyglądem.

Na rozpoczęcie wieczoru udaj się do Fabrika Tbilisi - budynek zmodernizowanej postsowieckiej szwalni wypełniony restauracjami, kawiarniami z artystycznym pazurem. Po zmroku miasto nabiera kolorów. Tylko na tbiliskiej starówce mogą sąsiadować ze sobą cerkwie gruzińskie, ormiańskie, meczety razem z popularnymi restauracjami i klubami nocnymi.

Samo Tbilisi leży w sąsiedztwie największego regionu winiarskiego w Gruzji. Kachetia, bo o niej mowa, jest nazywana gruzińską Toskanią, a pola winorośli ciągną się po horyzont. W stolicy z łatwością skosztujesz lokalnego wina bądź degustację połączysz z prawdziwą gruzińską suprą. Świetna okazja do spróbowania wspaniałej kuchni a toasty trwają całą noc.

Mccheta

Odwiedzimy miasto nazywane gruzińskim Watykanem, najważniejsze miejsce religijne w kraju. Starożytna stolica Królestwa Iberii oraz jedno z najstarszych miast w Gruzji. Uważana jest za drugi ośrodek, który przyjął chrześcijaństwo a jej zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszy z nich stanowi katedra Sweti Cchoweli oraz usytuowany na najwyższym wzniesieniu monastyr Dżwari. Miejsce jest bardzo klimatycznym i obowiązkowym punktem zwiedzania w Gruzji.

Gruzińska Droga Wojenna

Złowrogo brzmiąca nazwa odcinka drogi, która prowadzi aż do Władykaukazu w Federacji Rosyjskiej. Wybierzemy się wzdłuż starożytnego szlaku, który przez wieki wykorzystywany był do wędrówek ludów, prowadzenia handlu oraz przerzucania wojsk. Droga uczęszczana jest przez setki ciężarówek z tablicami rejestracyjnymi z Rosji, państw Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej. Mimo zmian na świecie to na niej ciągle funkcjonuje jedyne legalne przejście graniczne z Rosją, a każdy kto mierzy się z trudnością pokonania trasy w nagrodę otrzymuje niezapomniane widoki na Wielki Kaukaz.

 

 

Ananuri

Zanim dotrzemy pod granicę rosyjską zatrzymamy się nad sztucznym jeziorem Żinwali. Tutaj znajduje się jedna z największych elektrowni wodnych w kraju, a także twierdza Ananuri z XVI wieku, z której murów obronnych zobaczymy taflę jeziora. Kolejnym punktem jest miejscowość Gudauri - zimowy kurort Gruzji, położony na wysokości 2200 m n. p. m. z barwnym pomnikiem przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej, dziś już nieaktualnej. Podczas przystanków na zdjęcia będziemy mieć okazję do zakupu wyrobów rzemiosła lokalnego.

Stepancminda

Stepancminda to ostatnia miejscowość przed granicą z Rosją, położona tuż pod uśpionym wulkanem. Świetna baza wypadowa w góry Wielkiego Kaukazu oraz słynnego klasztoru św. Trójcy, którego wizerunek spotykamy w większości przewodników o Gruzji. Wisienką na torcie będzie lekki trekking pod cerkiew Świętej Trójcy, a dla chętnych wrażeń dalsze przejście doliną rzeczną. Pod sam klasztor można dojechać również samochodem terenowym. Przy dobrej pogodzie widać szczyt Kazbeku 5047 m n.p.m, mityczną górę, do której został przykuty Prometeusz. W takiej scenerii poranna kawa nigdy już nie będzie smakować tak samo.

 

Skalne miasto - Upliscyche

Przenosimy się do centralnej części kraju, gdzie będziemy eksplorować najstarsze skalne miasto Gruzji. Czeka na nas wyciosany w piaskowcu skalny gród z V wieku p.n.e. Upliscyche stanowiło w epoce żelaza najważniejszy ośrodek miejski w regionie, a do początków naszej ery funkcjonowało jako świątynia i miejsce schronienia dla lokalnych pogan. Z biegiem stuleci, podczas okupacji Persów oraz wielu trzęsień ziemi, kompleks został zrujnowany i opuszczony. Dziś stanowi naturalne skalne miasto oraz muzeum pod gołym niebem.

 

Gori

Zobaczymy najbardziej kontrowersyjne miasto gruzińskie, które zostało zbombardowane przez Rosję w 2008 roku. Leży między Wielkim Kaukazem a Małym Kaukazem na dawnym jedwabnym szlaku. Na wzgórzu twierdza, kiedyś prężnie działający ośrodek kupiecki, systematycznie zmagający się z okupantami i trzęsieniami ziemi. Miejsce, gdzie spotkamy się niemal oko w oko z Józefem Stalinem. Istnieje tu muzeum poświęcone jego życiu i przyciągające masę turystów.

 

Kutaisi

Nazwa miasta, która wśród polskich turystów niewątpliwie wywołuje uśmiech na twarzy, po gruzińsku oznacza kamienne miasto. Pochodzi ona z czasów, kiedy Kutaisi budowano i przekształcono w stolicę kraju, a budowniczy używali białych kamieni.

Miasto położone nad rzeką Rioni zwane jest spichlerzem Gruzji, a to wszystko dzięki wysokiej jakości glebie, dużej ilości wody oraz subtropikalnemu klimatowi, który sprzyja uprawie winorośli.

W centrum zobaczmy główny plac imienia Dawida Budowniczego, wesołe miasteczko na wzgórzu, do którego można dostać się zabytkową kolejką linową z czasów Stalina oraz katedrę Bagrati. Miasto obfituje w kultowe bazary, lokalne targowiska, do których zajrzymy w poszukiwaniu czurczeli tzw. gruzińskiego snickersa oraz innych przysmaków domowej produkcji. Kropkę nad „i” stanowią nocne iluminacje nad rzeką Rioni.

Kanion Okatse

Położony jest niedaleko miejscowości Gordi, w której rozpoczniemy wspólną wędrówkę do wnętrza wąwozu. Trasa ciągnie się przez wiele kilometrów oferując niesamowite widoki na przełom rzeki Saciskwilo, jeziora i wodospady. Od kilku lat jest jedną z największych atrakcji w pobliżu Kutaisi. Drewniane kładki zawieszone między drzewami na wysokości nawet do 100 metrów przyprawiają o niezłą dawkę adrenaliny. Zabieramy Was na wędrówkę między koronami drzew!

Swanetia

Jeszcze nie spałeś wśród pięciotysięczników i lodowców górskich? Nic nie szkodzi, zmienimy to w ciągu jednego dnia! W poszukiwaniu przygody i lokalnych tradycji wybieramy się do Swanetii, jednej z najbardziej niedostępnych krain Gruzji. Droga wijąca się serpentynami zaprowadzi nas do Mestii, która z niewielkiej wioski urosła do głównego centrum regionu. Na naszej trasie zobaczymy jedną z największych zapór wodnych na świecie na rzece Inguri. Otoczeni potężnymi szczytami Kaukazu na własnej skórze poczujemy wysokogórski klimat, a zarazem gościnność mieszkańców. Dumni górale, najwaleczniejszy z ludów Gruzji, przez wieki żyli w odizolowaniu od sąsiadów pielęgnując swoją kulturę i zwyczaje. Okolice Mestii są stworzone do górskich wędrówek. Wybierzemy się na trekking do pobliskich jezior Koruldi, przejdziemy spacerem ku lodowcowi Chalaadi. Poczujmy ducha Gruzji zapuszczając się w najdziksze zakątki!

Batumi

Po trudach podróży czas na relaks! Na własnej skórze przekonamy się dlaczego Adżaria jest jednym z najgorętszych regionów Gruzji i najbardziej malowniczych. Miejsce, gdzie góry schodzą do morza, a miasto zasypia dopiero nad ranem. Batumi to największy kurort Morza Czarnego, w którym dzięki bliskości granicy poczujemy odrobinę tureckiego klimatu. Tutaj również spróbujemy chaczapuri w odmianie adżarskiej, jednego z najpopularniejszych gruzińskich dań.

Modny ośrodek wczasowy, ostatnio mocno doinwestowany. Miasto przyciąga turystów możliwością plażowania, kąpieli w Morzu Czarnym oraz nocnymi rozrywkami w kasynach i klubach, których jest tu najwięcej w całym regionie. Mieszkańcy, jak i turyści, chętnie korzystają z darmowej czaczy lejącej się z publicznej fontanny. Po zwiedzaniu wnętrza Gruzji, Batumi przedstawi nam inny, modernistyczny świat tzw. kaukaski Dubaj, gdzie poczujemy się jak rosyjscy oligarchowie.

Dzień 1
 • Wylot z Warszawy do Kutaisi

 • Przylot i transfer do Tbilisi/zakwaterowanie

 • Wieczorem zintegrujemy się w centrum Tbilisi

Dzień 2
 • Zwiedzimy Tbilisi z przewodnikiem lokalnym

 • Wieczorem zrelaksujemy się w tbiliskich łaźniach siarkowych

 • Nocleg w Tbilisi

Dzień 3
 • Wykwaterowanie z hotelu/przejazd do Mccheta

 • Zobaczymy miasto Mccheta, starożytną stolicę zwaną guzińskim Watykanem

 • Przejedziemy malowniczą drogą wojenną w stronę Federacji Rosyjskiej

 • Odwiedzimy twierdzę Ananuri i popularny ośrodek narciarski Gudauri

 • Przejdziemy do Cminda Sameba, klasztoru z widokiem na Kazbek

 • Nocleg w Stepancminda

Dzień 4
 • Wykwaterowanie z hotelu/przejazd do Upliscyche

 • Zobaczymy skalne miasto Upliscyche

 • Poznamy miejsce urodzenia Stalina - Gori

 • Przejazd do Kutaisi/zakwaterowanie

Dzień 5
 • Wykwaterowanie z hotelu

 • Poczujemy lokalny klimat na targu w Kutaisi

 • Przejdziemy kanionem Okatse

 • Przejazd do Mestii/zakwaterowanie

 • Nocleg w Mestii

Dzień 6
 • Powędrujemy do jezior Koruldi lub lodowca Chalaadi

 • 🌎Dla chętnych wycieczka do kamiennej wioski Ushguli (dodatkowo płatna)

 • Nocleg w Mestii

Dzień 7
 • Wykwaterowanie z hotelu/przejazd do Batumi

 • Spacer po mieście

 • Nocleg w Batumi

Dzień 8-9
 • Pobyt w Batumi

 • 🌎Czas na plażowanie lub wycieczki lokalne (dodatkowo płatne)

 • Nocleg w Batumi

Dzień 10
 • Wykwaterowanie z hotelu

 • Transfer do Kutaisi i wylot

Ushguli 4x4

Ushguli 4x4

Ushguli do niedawna było uważane za najwyżej położoną osadę w Europie. W rzeczywistości są to cztery maleńkie wioski leżące u stóp najwyższego szczytu Gruzji (Szchara 5193 m n.p.m.) graniczącego z Federacją Rosyjską. Mieszka tam około 50 rodzin, które przez pół roku są odcięte od świata. Drogę do Ushguli można pokonać tylko autami terenowymi przy dźwiękach gruzińskich hitów i niezastąpionej czaczy. Zobaczymy wizytówkę regionu, kamienne domy i obronne wieże, które zbudowane przez przodków Swanów, do dnia dzisiejszego są używane. Najstarsze z nich powstały 1000 lat temu i zachowały się w niezmienionej formie. Pakujemy jeszcze ciepły gruziński chleb puri i w drogę!

Cena - 25 EUR

Góry Adżarii

Góry Adżarii

W niedalekiej odległości od tętniącego życiem Batumi znajdziemy góry Adżarii. Zagłębimy się w unikalny obszar chroniony porośnięty lasami subtropikalnymi. Podczas wycieczki odwiedzimy graniczne miasteczko Sarpi, podzielone na dwie części – gruzińską i turecką. W miejscowości poczujemy orientalny klimat pozostały po panowaniu Imperium Osmańskiego. Kolejnym przystankiem jest miejscowość Gonio, gdzie mieści się jedna z najstarszych gruzińskich twierdz. Stanowiła ona ważny punkt strategiczny wybrzeży Morza Czarnego a jej gospodarzami byli władcy kolejnych potężnych imperiów, które rozwijały się na tych terenach. Po eksploracji wybrzeża czas zagłębić się w interior. Droga wspina się wzdłuż rwącej rzeki Adzhariczkali. Zobaczymy wodospad Makhuntseti, którego wody spadają z wysokości 20 metrów wprost do naturalnej misy. Żądni adrenaliny mogą spróbować skoków do orzeźwiającej wody. Na rozgrzanie proponujemy wizytę w winnicy, gdzie weźmiemy udział w degustacji wina z lokalnej odmiany winorośli - Chhaveri. Dodatkowo dla chętnych, testowanie regionalnych win można połączyć z gruzińskim obiadem (25 GEL).

Cena - 25 EUR

Magiczna Turcja

Magiczna Turcja

Zaledwie kilka kilometrów dzieli nas od kraju, gdzie na każdym kroku spotka nas pyszna kawa, chałwa i głos muezzina wzywającego na modlitwę. Poczujemy nieco Orientu w ciągu całodniowej wycieczki do państwa, które leży na dwóch kontynentach. Czas aby nasza stopa stanęła w Azji Mniejszej!

Trabzon, najstarsze tureckie miasto, które pojawiło się 750 lat przed naszą erą jako najbardziej wysunięta na wschód kolonia grecka na wybrzeżu Morza Czarnego. Bogata historia pozostawiła wiele zabytków kultury, które warto odwiedzić. Nasz przewodnik, znawca starożytności, pokaże jak zbudowano i zmieniono miasto, przeprowadzi nas starożytnymi ulicami dawnej stolicy imperium Trebizond i odkryjemy wszystkie tajemnice. Podczas pobytu w Trabzon będziemy mieli czas na lunch z doskonałymi daniami kuchni tureckiej i czas na zakupy. W mieście jest ogromny rynek i wiele centrów handlowych, w których będziemy mogli kupić ubrania i buty znanych marek w korzystnej cenie.

Następnie pojedziemy malowniczą drogą w Góry Pontyjskie, gdzie zobaczymy perłę wschodniej Anatolii - górskie jezioro Uzungöl. Odpoczywają tutaj szejkowie krajów arabskich i najbogatsi mieszkańcy Turcji. Z platform widokowych ośrodka rozciąga się spektakularny widok - ośnieżone szczyty gór otaczają krystalicznie czyste wody jeziora. Z wielu miejsc biją źródła mineralne, a przyjemny chłód górskiego powietrza tworzy wyjątkowy mikroklimat leczniczy.

Region Rize jest uważany za stolicę herbaty w całej Turcji, a herbata w tym kraju jest głównym napojem. Zawitamy do jednej z fabryk herbacianych, gdzie zobaczymy wszystkie etapy produkcji czarnej herbaty tureckiej i skosztujemy kilku jej odmian.

Wycieczka całodniowa.

Cena - 50 EUR

 

Wycieczki fakultatywne są realizowane przy minimalnej liczbie uczestników i w zgodzie z zasadami wynikającymi z aktualnej sytuacji polityczno-epidemiologicznej w Turcji oraz Gruzji.

Brak turnusów

Wyżywienie w Gruzji

Wyżywienie

3 śniadania w ofercie. Pozostałe posiłki we własnym zakresie. W obiektach noclegowych są najczęściej restauracje, które oferują dania kuchni lokalnej i europejskiej. Ceny w sklepach i restauracjach są zazwyczaj niższe niż w Polsce. Obowiązująca waluta w Gruzji to lari, oznaczone międzynarodowym kodem walutowym GEL.

Przykładowe ceny w Gruzji: 1 GEL = około 1,3 PLN (kurs z czerwca 2020)

 • 1,5-litrowa woda mineralna – od 1 GEL
 • 1 l soku owocowego – 5 GEL
 • coca cola - 2 l butelka - 2 GEL
 • chaczapuri – od 2,50 GEL w lokalnej piekarni, w restauracji - od 6 GEL
 • chinkali (1 szt.) – od 0,6 GEL
 • obiad 2-daniowy w restauracji – 15–30 GEL
 • kawa w restauracji/kawiarni – 2–5 GEL
 • 0,5 l piwa – w sklepie 2 GEL, w barze 3 GEL
 • butelka wina – od 10 GEL
 • butelka czaczy (lokalny bimber) – na bazarze już za 5 GEL, w restauracji od 8 GEL
 • czurczele (gruzińskie snickersy) – od 3 GEL/sztuka
 • papierosy - od 3 GEL
 • karta SIM - 10 GB internet od 20 GEL

Podróż do Gruzji

Jaki dokument zabrać do Gruzji?

Obywatele Polscy mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym. Rekomendujemy jednak, oprócz dowodu osobistego, posiadanie ze sobą paszportu, ponieważ większość gruzińskich urzędów oraz punktów usługowych uznaje wyłącznie paszport, jako dokument potwierdzający tożsamość.

Upewnij się, że Twój dowód osobisty lub paszport jest ważny i nie posiada żadnych uszkodzeń.

Aktualne informacje dotyczące wjazdu do kraju warto konsultować na stronie www.gov.pl.

W przypadku wjazdu do Turcji należy okazać paszport ważny co najmniej przez 150 dni od przekroczenia granicy tureckiej, wiza nie jest wymagana.

Wstęp do atrakcji (np. do łaźni w Tbilisi) zależny od regulacji kraju odnośnie aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Ubezpieczenie KL i NWW

Oferowane przez nas ubezpieczenie AXA DIRECT jest jednym z najlepszych na rynku. Jest to ubezpieczenie, które powinno wystarczyć nawet na najbardziej skomplikowaną hospitalizację. Centrum Alarmowe – czynne 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Do Centrum Alarmowego należy bezzwłocznie zgłaszać wszystkie zdarzenia objęte ubezpieczeniem, w celu uzyskania pomocy i skierowania do właściwej placówki. 

Suma Ubezpieczenia: KL 40 000 €, Koszty Ratownictwa: 6 000 €, NNW: 10 000 €.
Utrata Bagażu Podróżnego: 200 €
OC prywatne: 10 000 €
OC sportowe: 10 000 €
Obejmuje również choroby przewlekłe oraz sporty amatorskie.

Telefon: + 48 801 200 200 lub +48 22 575 9080

Brak turnusów

Cena zawiera
 • Przelot samolotem na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa

 • 6 noclegów w guesthouse lub hotelach **/***

 • 3 noclegi w Batumi w hotelu ****

 • 3 śniadania w hotelach na trasie zwiedzania

 • Transfer z lotniska do Tbilisi

 • Transfer z Batumi na lotnisko

 • Transport busem na trasie zwiedzania Tbilisi-Stepancminda-Kutaisi-Mestia-Batumi

 • Zwiedzanie Tbilisi z przewodnikiem lokalnym

 • Opieka Kadry ST

 • SMS-owy serwis informacyjny (wiadomości wyjazdowe na Twoja komórkę)

Nie zawiera (obowiązkowe)
 • Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego - 15 PLN (doliczane do umowy)

 • 📛 Ubezpieczenia KL i NNW - 130 PLN (doliczane do umowy)

 • Kosztów uczestnictwa w programie zwiedzania wraz z biletami wstępu - 150€ (obowiązkowe, zbierane na wyjeździe)

Nie zawiera (fakultatywne)
 • 🌎 Wycieczka Ushguli 4x4

 • 🌎 Wycieczka Góry Adżarii

 • 🌎 Wycieczka Magiczna Turcja

Podobne oferty

Podziel się i zbierz ekipę