Logo
Logo Logo

Dania

Dania

Przyznać się, kto jeszcze nie do końca rozstał się ze swoimi klockami LEGO? Leżą w pudełku pod łóżkiem, prawda? A kto pamięta baśnie Andersena, które do poduszki serwowała mu mama? Dania jest ojczyzną jednego i drugiego! Legoland w Billund to największa z nowoczesnych atrakcji kraju. Danię warto jednak odwiedzić nie tylko ze względu na sentymenty. Ekipa ST zaopatrzyła się w ciepłe ubrania (surowy klimat, brrr!) i sprawdziła, co Dania ma nam do zaoferowania. Kopenhaga robi ogromne wrażenie, podobnie jak Jelling, w którym mnóstwo jest śladów Wikingów (to przodkowie Duńczyków). Na Bornholmie też byliśmy! Potwierdzamy, jest tak pięknie, jak to opisują! 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Danii?

Nie, wystarczy Ci ważny dowód osobisty. Maksymalny okres pobytu turystycznego wynosi 3 miesiące. Pakuj walizkę i ruszamy odkrywać Danię!

 

Kiedy wybrać się do Danii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Danii?

Najlepszy czas na wakacje to miesiące letnie, czyli okres od maja do września. Dania to kraj północy, więc w miesiącach zimowych jest tu zimno i ciemno brrrr.

 

Jaka waluta obowiązuje w Danii?

Korona duńska ( 1 DKK = 0.58 PLN )

 

Jaka jest różnica czasowa w Danii?

Dania należy do tej samej strefy czasowej co Polska, więc nie przestawiamy zegarków ;)

 

Jakie są orientacyjne ceny w Danii?

Dania jest generalnie drogim krajem, a jej stolica uchodzi za jedną z najdroższych na świecie. Poszczególne produkty kosztują: chleb - 15 DKK, 1kg szynki - 74 DKK, woda mineralna - 8 DKK, piwo - 10 DKK, wino - 45 DKK.

 

Co warto kupić będąc w Danii?

Dania to ojczyzna bursztynów, świeczek i porcelany. Jeżeli chodzi o tą trzecią - zwróć uwagę zwłaszcza na firmę Royal Kopenhagen i Bing & Grøndal.

 

Czy można dobrze zjeść w Danii?

W Danii króluje śled, więc jeżeli jesteś jego fanem- trafiłeś idealnie! Można go jeść na wiele sposobów np. na słodko, słono, ze śmietaną, pod postacią rolmopsów, może być też wędzony lub peklowany. Tradycyjną duńską potrawą, która nie powinna Ci umknąć, jest Smørrebrød - są to kanapki serwowane na ciemnym, żytnim chlebie. Na grubo posmarowanej masłem kromce chleba ląduje całe bogactwo dodatków w postaci śledzia, łososia, krewetek, wędzonego węgorza czy jajecznicy. Frikadelle, czyli małe okrągłe klopsiki z mielonego mięsa podaje się oblane gęstym sosem z sałatką ziemniaczaną, buraczkami i kiszonymi ogórkami. Kolejnym specjałem ( koniecznie skosztuj!) jest Leverpostej - pasta przygotowana ze zmielonej wątroby, słoniny oraz cebuli. Obliczono, że przysmak zjada codziennie ok. 40% obywateli Danii. A na deser polecamy Risalamande. Jest to pudding ryżowy z migdałami, podawany z gorącym sosem wiśniowym lub malinowym.

 

Czy w Danii jest bezpiecznie?

Występuje zagrożenie terrorystyczne i dlatego zaostrzone są środki bezpieczeństwa, m.in.: obecność Policji na lotniskach i dworcach kolejowych oraz podczas imprez masowych.

 

 

 

 

 

 

 

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń