Logo
Logo Logo

Austria

Austria pod kątem narciarstwa

Gdzie Polacy jeżdżą na narty? Odpowiedź jest prosta: do Austrii! Bliska odległość sprawia, że jest to główny kierunek wybierany zimą przez naszych rodaków. Chcesz na własnej skórze doświadczyć alpejskiego szaleństwa? Pakuj narty i ruszamy w drogę! 

Ponad 90% powierzchnitego kraju zajmują góry i wyżyny. Takie ukształtowanie terenu przyczyniło się do zainwestowania w infrastrukturę narciarską. Austriacka oferta zimowa skutecznie konkuruje z Włochami czy Francją.
Zaletą Austrii jest nieduży dystans między poszczególnymi ośrodkami. Decydując się więc na tygodniowy wyjazd nie jesteśmy skazani na jeden resort. Inna sprawa, że oferta każdego kurortu sprawia, iż ciężko znaleźć jeszcze czas na poznanie konkurencji. Kraj ten może pochwalić się 22000 km tras narciarskich, które obsługiwane są przez 3500 nowoczesnych wyciągów. Liczby te stale rosną. Przekonany?

Góry, szlaki i popularne resorty

Trudno jest stworzyć zamkniętą listę najważniejszych tras i resortów Austrii. Na takiej liście z pewnością nie powinno zabraknąć żadnego z lodowców. Znajdują się one przeważnie obok dużych regionów narciarskich i oferują szerokie, łagodne trasy, z których rozpościerają się widoki zapierające dech w piersiach. Stoki czynne są cały rok, lecz najlepsze warunki występują od października do końca maja.

Najwyżej położonym lodowcem jest Pitztal, gdzie na imponującą wysokość 3440 m.n.p.m. wyjedziemy kolejką gondolową, a przy samej stacji wybudowano taras widokowy. Najwięcej nartostrad (aż 21!) znajduje się na lodowcu Stubaier, a suma ich długości to ok. 40 km. Najładniej położone są Hintertux i Kaprun – miejsca, które szczególnie upodobali sobie polscy narciarze i dlatego co roku odbywają się tam Dni Polskie.

Lodowiec Dachstein jest częścią znanego regionu Schladming, w którym regularnie odbywają się zawody Pucharu i Mistrzostw Świata. W sumie region oferuje imponującą ilość 230 tras w zasięgu jednego karnetu. Najważniejsza z nich to FIS-owska, czarna trasa nr 3. Pozostałe lodowce: Sölden, Kaunertaler, Molltaler kuszą nowoczesną infrastrukturą i dobrze przygotowanymi trasami o różnym stopniu trudności.

Warunki pogodowe

Wyciągi umiejscowione są na dużych wysokościach, tuż przy najwyższych graniach, co gwarantuje długi sezon i dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Sezon rozpoczyna się w okolicach listopada i trwa czasem aż do maja. Komu to nie wystarczy, powinien udać się na jeden z ośmiu lodowców, na których można cieszyć się z jazdy w pełnym słońcu, na dwóch lub jednej desce, w zasadzie przez cały rok.

Wysokogórski klimat sprawia, że powietrze jest bardzo ostre, noce zimne, a temperatury rzadko powyżej zera. Austriacy bardzo dbają o turystów, którzy korzystają z ich zimowej oferty. Starają się więc jak najlepiej przygotować stoki. Martwią się przy tym o środowisko naturalne, dzięki czemu armatki śnieżne należą do najbardziej wydajnych, nowoczesnych i przede wszystkim najbardziej ekologicznych.

Atrakcje turystyczne

Austriackie miejscowości narciarskie zachowały swoją unikalną zabudowę i charakter. Wielkie, drewniane chaty oparte na kamiennych fundamentach sprawiają, że górskie budowle idealnie komponują się z otaczającymi górami i dziką naturą. Warto, abyś spróbował lokalnej kuchni, nabiału i wędlin. A po całodziennych atrakcjach na stoku zażyjesz odrobinę relaksu korzystając z alpejskich wód termalnych.

Polecamy rozpocząć zwiedzanie od Wiednia, którego historycznej zabudowy, pałacu Hofburg i katedry św. Szczepana nikomu nie trzeba przedstawiać. Będąc bliżej gór poświęć trochę czasu na Innsbruck - nazywany stolicą Alp. Tu dwukrotnie rozgrywano Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie przegap Salzburga z jego katedrą, twierdzą i okolicznymi zamkami. To także miejsce urodzin Mozarta.

Austria

Austria to kraj, którego dwie trzecie obszaru zajmują góry. Przyznajemy się, że właśnie z powodu Alp bywamy w Austrii najczęściej, przede wszystkim zimą, z nartami lub deskami snowboardowymi. Na swoją obronę mamy to, że znajdują się tutaj jedne z najlepiej przygotowanych baz narciarskich w Europie, z rewelacyjnymi trasami zjazdowymi i nowoczesnymi wyciągami. Ekipa ST sprawdziła również Austrię w wersji letniej i… Wiedeń naprawdę robi wrażenie! Podobnie jak spora liczba zabytkowych budowli (głównie sakralnych), ogromna ilość fajnych sklepów (shopping!) oraz kawa serwowana z torcikiem Sachera (receptura ma 180 lat – w życiu nie jedliśmy niczego równie starego i… pysznego!). 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Austrii?

Nie, wystarczy Ci ważny dowód osobisty. Bezwizowo możesz przebywać na terytorium Republiki Austrii do 90 dni. Pakuj plecak i ruszamy! :D

 

Jaka waluta obowiązuje w Austrii?

Euro

 

Jaka jest różnica czasowa w Austrii?

Czas jest taki sam jak w Polsce, nie martw się o przestawianie zegarka ;)

 

Czy w Austrii jest opłata klimatyczna?

Nie.

 

Jakie są orientacyjne ceny w Austrii?

Austria jest droższym krajem niż Polska, ceny są porównywalne do tych z Europy Zachodniej. Koszt poszczególnych artykułów to: chleb - ok. 1,5 - 3 EUR/kg, bułka - ok. 0,2 EUR, sok - 1 EUR/ litr, owoce 1-2 EUR/kg, jogurt naturalny 0,5 EUR/200g, woda mineralna - 0,5 EUR/1,5 l. Za alkohol, który wypijesz wieczorową porą zapłacisz: wódka Wyborowa - 14 EUR/0,7 l; piwo 1-2 EUR. Za obiad w restauracji zapłacisz od 7 EUR w górę.

 

Czy można dobrze zjeść w Austrii?

Austriacka kuchnia to przede wszystkim dania mięsne, więc jeśli jesteś mięsożercą - idealnie trafiłeś! Austriacy lubią jeść zupy z wieloma dodatkami, np. kluseczkami, knedelkami, makaronem. Tradycyjnym daniem, ktore musisz spróbować jest Wienes Schnitzel - cieniutko rozbity kotlet cielęcy w pofalowanej panierce, podawany z ziemniaczkami. Popularny jest gulasz z mięsa i warzyw z dodatkiem papryki. Smacznego! ;)

 

Co można przywieźć z Austrii? Jakie pamiątki?

Dzwonki, dzwonki, dzwonki... w Austrii jest ich pełno, więc powinieneś kupić chociaż jeden! Typowymi upominkami z Austrii są słodycze :D czyli wafelki Manner i praliny Mozartkugeln. A może lubisz sztukę? Popularne są wszelkie pamiątki związane z twórczością Gustava Klimta - artysty, który stąd pochodził.  

 

Czy w Austrii jest bezpiecznie?

Tak, Austria to bezpieczny kraj - możesz się czuć bezpiecznie. W większych ośrodkach miejskich zdarzają się kradzieże dokumentów.

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń