Logo
Logo Logo

Węgry

Węgry

Węgry w sezonie letnim są bardzo atrakcyjne już choćby przez to, że pogoda nie kaprysi. Lato jest latem, słońce gwarantowane. A przy tym nie jest tak gorąco jak na przykład w Chorwacji. Wielu operatorów ruchu turystycznego reklamuje się, że zwraca koszty pobytu w dni deszczowe. Niewiele ryzykują takimi deklaracjami. Zwłaszcza, że rzadko znajdujemy takie zapisy w umowach. Faktem jest jednak niezbitym, że na Węgry warto się wybrać, choć trudno wybrać miejsca, które chcemy odwiedzić, bo wartych zobaczenia jest wiele.

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport na Węgry?

Nie. Wystarczy Ci ważny dowód osobisty, więc spokojnie, możesz jechać z nami na wycieczkę! 

 

Kiedy wybrać się na Węgry? Jaki jest dobry czas na wakacje na Węgrzech?

Najlepszy okres na Twoje wakacje na Węgrzech to czas od maja do września, ze względu na piękną pogodę. Temperatury dochodzą do 30 stopni jednak nie jest tak upalnie, jak np. w Chorwacji. Jesień i wiosna to dobry czas na zwiedzanie i selfie na instagrama :D, a zimą możesz wędrować po górach i jeździć na nartach. 

 

Jaka waluta obowiązuje na Węgrzech?

Forint węgierski ( 1 HUF - 0.01 PLN )

 

Jaka jest różnica czasowa na Wegrzech?

Nie ma różnicy czasowej, bo Węgry leżą w tej samej strefie czasowej co Polska, więc nie przestawiasz zegarka ;)

 

Czy na Węgrzech jest opłata klimatyczna?

Tak. Jej wysokość zależy od miejsca. Funkcjonuje zasada, iż maksymalna stawka na Węgrzech nie może przekroczyć 300,00 HUF za osobę dorosłą, za dobę pobytu, ani 4% całej kwoty zakwaterowania.

 

Jakie są orientacyjne ceny na Węgrzech?

Węgry są nieco droższe niż Polska. Ceny dań w restauracji zaczynają się od 1500 HUF. Ceny produktów w węgierskich sklepach przedstawiają się następująco: chleb - 250 HUF, jaja - 350 HUF, szynka - 1200 HUF, woda mineralna 1.5l - 80 HUF. Węgierskie piwo wyniesie Cię - od 150 do 250 HUF, a wino, które wypijesz wieczorem - od 500 do 1000 HUF. 

 

Co warto kupić będąc na Węgrzech?

Koniecznie wina! Kup też tradycyjną kulinarną pamiątką Węgier, czyli kiełbasę paprykową i salami. Popularne upominki to: ceramika, porcelana, kryształy, wyroby z drewna i wikliny.

 

Czy można dobrze zjeść na Węgrzech?

Węgierska kuchnia to.. papryka! czyli dodatek wszystkich dań. Węgierski fast food to langosz – smażony na głębokim oleju placek z ciasta drożdżowego z mąki oraz ziemniaków. Spróbuj naleśników Hortobágy (Hortobágy palacsinga) - nadziewanych gulaszem z mięsem z kurczaka, wieprzowym lub najczęściej cielęcym, z dodatkiem cebuli, papryki, pomidorów czy pietruszki lub nawet musztardy. Popularne są również: węgierska zupa gulaszowa, faszerowana papryka, gołąbki. Koniecznie spróbuj zupy z ryb słodkowodnych - halaszle - oczywiście z dodatkiem papryki. Na deser skosztuj Gesztenyepüré - puree z kasztanów z rumem i bitą śmietana (mmmm). Koniecznie spróbuj palinki - węgierskiego alkoholu narodowego, będącego remedium na wszystko. 

 

Czy na Węgrzech jest bezpiecznie?

Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Należy uważać na rachunki w restauracjach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych, bo tendencyjne jest ich zawyżanie. 

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń