Logo
Logo Logo

Szwecja

Szwecja

Zaczytujesz się w szwedzkich kryminałach? Czas przekonać się, co takiego jest w Szwecji, że tamtejsi pisarze są specjalistami w tym właśnie literackiego gatunku. Szwecja to przede wszystkim mnóstwo dzikich krajobrazów, mnóstwo wody i lasów, sporo malowniczych gór i ogromnych dolin między nimi, a także dziesiątki wysp. Wiesz, że Sztokholm (stolica Szwecji) to miasto wzniesione na… 14 wyspach?! Ekipa ST z uporem godnym detektywa sprawdza szwedzkie atrakcje i miejscówki – wszystko po to, by przy najbliższej okazji móc Ci je pokazać! 

 

Czy potrzebujemy wizę lub paszport do Szwecji?

Nie. Jako polski obywatel korzystasz z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym Cię do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Szwecji do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Pakuj plecak i ruszamy!

 

Jaki jest czas lokalny w Szwecji?

Szwecja leży w tej samej strefie czasowej co my, więc czas jest taki sam a Ty nie musisz przestawiać zegarków ;)

 

Jaka jest waluta w Szwecji?

Korona szwedzka (1 SEK - 0.40 PLN) 

 

Jakie są gniazdka w Szwecji?

Napięcie: 220 V, dokładnie takie jak u nas!

 

Kiedy pojechać do Szwecji?

Zależy co chcesz w Szwecji robić: najlepsza pora na eksplorowanie natury i zwiedzanie to okres od czerwca do sierpnia. Okres od stycznia do kwietnia to idealny czas podróży jeśli jesteś amatorem sportów zimowych. Skandynawia kojarzy nam się z wiecznym mrozem, jednak w rzeczywistości nie wszędzie jest tak zimno. Południe charakteryzuje się łagodnymi zimami i wysokimi temperaturami w lecie. Na północy jest chłodniej i występuje dużo więcej opadów, ale za to od maja do lipca w ogóle nie zachodzi słońce, wyobrażasz to sobie? :D to sprawia, że jest ciepło i wydłuża się czas, który możesz aktywnie spędzić. 

 

Czy można dobrze zjeść w Szwecji?

Są tu fani śledzi?! W Szwecji można je zjeść niemal w każdej postaci: smażone, marynowane, kiszone surströmming, sałatki śledziowe – to niezbędny element szwedzkiego menu. Oprócz nich triumfują zupy rybne, wieprzowe klopsiki - köttbullar i prawdziwy rarytas: mięso reniferów. Na słodko zasmakuj się w drożdzowej bułeczce z cynamonem, posypanej cukrem, zwanej kanelbullar.

 

Ile kosztuje wynajęcie auta w Szwecji?

Wynajęcie auta w Szwecji to koszt od 245 SEK/dzień. Za benzynę zapłacisz 1,48 € lub 13,99 SEK. Autem dotrzesz wszędzie, a po drodze zobaczysz niesamowite krajobrazy :)

 

Jakie pamiątki kupić w Szwecji?

Szwecja - kraina wikingów, trolli, reniferów i łosi ..- wszędzie kupisz figurki tych postaci. Bardzo popularny jest drewniany, czerwony koń - dalahäst - uważany za symbol Szwecji. 

 

Jakie są ceny w Szwecji?

Szwecja to dość drogi kraj. Za bochenek chleba zapłacisz 25 SEK, butelkę wody 12 SEK, wino 70 SEK a za wódkę aż 180 SEK. Ceny obiadów w restauracji zaczynają się od 100 SEK, ale za wszelką cenę spróbuj szweckich przysmaków! 

 

Czy w Szwecji jest bezpiecznie?

Tak, Szwecja to bardzo bezpieczny kraj, wolny od plagi kieszonkowców. Możesz być spokojny.

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń