Logo
Logo Logo

Norwegia

Norwegia

Wszyscy jadą na południe Europy? Nie bądź jak wszyscy! Jedź na północ! Norwegia to jedno z najmniej zaludnionych państw w Europie, usytuowane na północnych krańcach kontynentu. Mówią o Norwegii, że zachwyca pięknem surowej przyrody, wysokimi klifami, lodowcami i fiordami. Ekipa ST zweryfikowała powyższe i stwierdza, że… zdecydowanie warto Norwegię zwiedzić i spróbować nakarmić fiordy (hłe, hłe). Podczas Baltic Trip pokażemy Ci Norwegię w pigułce (nie musisz popijać!), czyli: Oslo (stolica), Lysefjord (jeden z najsłynniejszych norweskich fiordów) oraz Preikestolen (malowniczy klif nazywany Amboną). 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Norwegii?

Nie. Jako polski obywatel korzystasz z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym Cię do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Norwegii do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Pakuj się i lecimy wspólnie eksplorować piękno dzikiej Skandynawii!

 

Kiedy wybrać się do Norwegii? 

Każda pora jest dobra na odwiedzenie Norwegii, zależy cochcesz tam robić. Latem jest najwięcej turystów, ponieważ od czerwca do sierpnia słońce jest wysoko na niebie i świeci przez całą dobę. To idealny czas na długie i aktywne zwiedzanie. Wtedy temperatury niekiedy przekraczają 25 °C. Z kolei jeśli jesteś amatorem sportów zimowych, pragniesz odkryć norweską Laponię czy zobaczyć zorzę polarną - sprzyjać Ci będą miesiące zimowe. Wiosną jest nieco mniej turystów niż w lecie, a pogoda jest już odpowiednia do podziwiania fiordów. 

 

Jaka waluta obowiązuje w Norwegii?

Korona norweska (1 NOK - 0.43 PLN) Jeżeli nie uda Ci się wymienić pieniędzy w Polsce miej na uwadzę, że przy wymianie walut konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. 

 

Jaka jest różnica czasowa w Norwegii?

Norwegia należy do tej samej strefy czasowej co Polska, więc czas jest taki sam. Nie musisz przestawiać zegarka!

 

Jakie są orientacyjne ceny w Norwegii?

Norwegia jest drogim krajem nawet w porównaniu do standardów europejskich. Za bagietkę zapłacisz 12 NOK, za butelkę wody 17 NOK, za piwo 30 NOK. Obiad w restauracji wyniesie Cię ponad 130 NOK. Bilet jednorazowy w Oslo kosztuje 33 NOK, a litr benzyny - 16 NOK.

 

Czy można dobrze zjeść w Norwegii?

Z norweskimi kulinariami najbardziej kojarzy nam się łosoś - i słusznie - ta ryba stanowi podstawę kuchni. Je się go w różnych postaciach, np. gravlaks to suszony łosoś, marynowany w soli, cukrze i przyprawach, następnie poddawany fermentacji i po jakimś czasie spożywany. Kolejnym sztandarowym elementem, którego obowiązkowo musisz skosztować, jest brązowy ser - brunost. Brunost powstaje na bazie mleka koziego a swój kolor zawdzięcza długiemu gotowaniu serwatki, mleka i śmietany. Podaje się go na słodko, najczęściej na gofrze z dodatkiem owoców. 

 

Co warto kupić będąc w Norwegii?

A z czym kojarzy Ci się ten kraj? No pewnie! swetry, wikingowie, trolle.. Wśród pamiątek kupowanych przez turystów w Norwegii popularne są właśnie wełniane swetry z norweskimi wzorami, figurki trolli, modele drakkarów (łodzi wikingów), ceramika, wyroby szklane, porcelana.Dziewczyny wybierają biżuterię srebrną lub bursztynową oraz ubrania i dodatki wykonane ze skóry łosia. Jako gastronomiczną pamiątkę możesz kupić przede wszystkim brunost - brązowy ser w całości wyprodukowany na bazie mleka koziego i alkohole, jednak tutaj trzeba liczyć się z wysokimi cenami. 

 

Czy w Norwegii jest bezpiecznie?

Norwegia jest krajem bezpiecznym. Tak jak w każdym większym ośrodku miejskim, rośnie liczba kradzieży kieszonkowych, więc uważaj na swoje rzeczy. 

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń