Logo
Logo Logo

Łotwa

Łotwa

Obstawiamy, że Łotwa to poprawna odpowiedź na pytanie: Gdzie Cię jeszcze nie było? Zgadza się? Pewnie, że tak! Ekipa ST już zwiedziła Łotwę i jesteśmy gotowi, by pokazać ją Tobie. To niewielkie, nizinne państwo (najwyższym wzniesieniem jest Gaizinalns, mierzący całe 312 m n.p.m.), w większości leżące w dorzeczu Dźwiny, z licznymi jeziorami polodowcowymi i dostępem do Morza Bałtyckiego. Miłośnicy nadbałtyckich plaż wizytują najczęściej Jurmałę, czyli najsłynniejsze miasto wypoczynkowe Łotwy oraz Rygę (stolica kraju), Siguldę, Dyneburg oraz Park Narodowy Gauja. Jedziesz z nami?

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport na Łotwę?

Nie. Pakuj walizkę, bierz dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się na Łotwę? Jaki jest dobry czas na wakacje na Łotwie?

Każdy czas jest dobry! Zwiedzać i imprezować możemy cały rok :D Na relaks nad bałtyckim wybrzeżem najlepiej wybrać miesiące letnie, chociaż na pewno będzie tam nieco chłodniej niż u nas w tym czasie. Pamiętaj też o długości dnia - szerokość geograficzna kraju powoduje wydłużenie dnia latem i skrócenie go do 6-7 godzin zimą. Imprezy na plaży nabierają innego znaczenia, gdy Słońce zachodzi dopiero przed 23 :D

 

Jaka waluta obowiązuje na Łotwie?

Euro

 

Jaka jest różnica czasowa na Łotwie?

Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 na Łotwie, zegarek przestawiamy tylko godzinkę do przodu ;)

 

Czy na Łotwie jest opłata klimatyczna?

Nie

 

Jakie są orientacyjne ceny na Łotwie?

Ceny są nieco wyższe niż w Polsce, ale spoko - Twój portfel na pewno przeżyje ;) Poszczególne produkty kosztuja: chleb – 0.81 EUR, mleko 1l – 0.88 EUR, 12 sztuk jajek – 1.60 EUR, woda mineralna 1.5l –  0.58 EUR.

 

Co warto kupić będąc na Łotwie?

Jak przystało na wybrzeże bałtyckie - najlepszym wyborem będą wyroby z bursztynu! Ponadto możesz przywieźć rarytasy kuchni łotewskiej. Obowiązkowo kup Czarny Balsam - tradycyjny ryski likier ziołowy o właściwościach leczniczych. Dwa w jednym ;) Słodkim upominkiem będą miody i najsłynniejsze łotewskie czekolady Laima.

 

Czy można dobrze zjeść na Łotwie?

Łotewskie kulinaria zaskoczą Cię różnorodnością! Tradycyjną kuchnie łotewską kształtowały wpływy innych sąsiednich kuchni. Najpopularniejszymi potrawami są: ryskie szprotki, wszelkie ryby i chlebowa zupa. Nie może zabraknąć żytnich i kukurydzianych chlebów. Łotysze mają też swoje piragi, czyli małe paszteciki faszerowane boczkiem i cebulą. Na deser spróbuj de bess manna - kaszy manny z odrobiną soku żurawinowego i kremem waniliowym.

 

Jakie są plaże na Łotwie?

Piękne, bo piaszczyste i długie. Mówi się, że na koniec łotewskiej plaży nie da się dojść ( jedna z nich ma aż...30 km długości!) Trzy najważniejsze kurorty to Jurmała, Windawa i Lipawa. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najciekawszą opcją dla plażowiczów a nocą zamienia się w wielką imprezownie. Odpinamy wrotki i lecimy!

 

Czy na Łotwie jest bezpiecznie?

Tak, możesz czuć się bezpiecznie :)