Logo
Logo Logo

Finlandia

Finlandia

No dobra, wszyscy jesteśmy dorośli i doskonale wiemy, z czym kojarzy Ci się Finlandia. Nie o procenty tutaj jednak idzie, a o jeden z najbogatszych krajów Europy, graniczący z Norwegią, Szwecją i Rosją. Wiesz czego w Finlandii jest najwięcej na świecie? Nie, nie procentów – daj już spokój! Jezior i wysp – jednych i drugich jest w tym kraju blisko 200 tysięcy (187888 jezior i 179888 wysp). Ekipa ST wzięła pod lupę Helsinki, których sercem jest Plac Senacki i spróbowała swoich sił w sporcie narodowym Finów, czyli… saunowaniu (daliśmy radę!).  Jesteśmy gotowi pokazać Ci Fiński Zamek – Twierdzę, Pałac Rządu, Bibliotekę, Uniwersytet… Spoko, do sauny też wstąpimy! 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Finlandii?

Nie. Dokumentem podróży uprawniającym Cię do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Finlandii do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Jedyne, co musisz zrobić, to spakować walizkę :)

 

Kiedy wybrać się do Finlandii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Finlandii?

Zależy co chcesz robić w tym skandynawskim kraju. Okres zimowy wybiorą amatorzy sportów zimowych. Na turystykę pieszą i wodną polecamy Ci lato, trwające od czerwca do sierpnia. Średnie temperatury powietrza w lipcu wynoszą od 13°C do 22°C, a dzień trwa ponad 21 godzin! Zimą dzień skraca się do 6 godzin na południu, a w Laponii trwa noc polarna. A może chciałbyś doświadczyć całodziennej ciemności? W styczniu średnie temperatury wynoszą -2°C stopnie w południowej części kraju i -14°C na północy.

 

Jaka waluta obowiązuje w Finlandii?

EURO 

 

Jaka jest różnica czasowa w Finlandii?

Po przylocie przestawisz zegarki o godzinę do przodu. 

 

Jakie są orientacyjne ceny w Finlandii?

Za bochenek chleba zapłacisz 1,5 EUR, a za butelkę wody 1 EUR. Impreza? Koszt butelki wina to 8,5 EUR, natomiast piwo kupisz za 2,5 EUR. 

 

Czy można dobrze zjeść w Finlandii?

Oczywiście! Twoje kubki smakowe bedą zadowolone! Ale po kolei: zaczynając od północy - w Laponii najbardziej znaną potrawą jest poronkäristys - mięso renifera podawane z puree z ziemniaków i czerwonej borówki. Nieco dalej na południe znajduje się kraina sera leipäjuusto - tradycyjnego fińskiego sera wytwarzanego z krowiego, koziego lub reniferowego mleka. Serwuje się go z lakkahillo (dżem z maliny moroszki). Nazywany fińskim serem skrzypiącym, ponieważ podczas jedzenia charakterystycznie skrzypi w zębach. A może tradycyjnie: pierogi? W nieco innym wydaniu zjesz je w Finlandii. Południe Finlandii jest kojarzone z pierogami karelskimi, które obecnie królują w całym kraju. Karjalanpiirakat to otwarte, duże pierogi zrobione z ciasta na bazie mąki żytniej i zapieczone z farszem jęczmiennym, ryżowym bądź ziemniaczanym.

 

Co można przywieźć z Finlandii? Jakie pamiątki?

Pewnie Świętego Mikołaja! :D Finlandia to jego dom, więc prym wiodą pamiątki z nim związane. Warto, abyś wyposażył się w lokalne przysmaki: konserwy oraz rozmaite przetwory z mięsa renifera, cukierki salmiakki o smaku słonej lukrecji, fiński likier malinowy czy przetwory z maliny moroszki, zwanej nordycką. Typowymi pamiatkami, które będą Ci przypominały skandynawską podroż są: swetry i czapki ze wzorami ludowymi, noże typu „finka”, figurki przedstawiające renifera oraz łosia czy przedmioty nawiązujące do Muminków.

 

Czy w Finlandii jest bezpiecznie?

Po zamachu z sierpnia 2017 roku w Finlandii obowiązuje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. Należy również uważać na kieszonkowców. 

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń