Logo
Logo Logo

Estonia

Estonia

Estonia kojarzy Ci się z… no właśnie! Nam też się nie kojarzyła, dopóki nie zdecydowaliśmy się jej odwiedzić. Estonia to mały i młody kraj (powstała po I wojnie światowej), z dostępem do Morza Bałtyckiego. Jest tam raczej zimno (średnie temperatury w lipcu nie przekraczają 20 st. C), więc wybierając się do Estonii nastaw się raczej na zwiedzanie niż plażowanie. Co zwiedzać? Do zobaczenia jest choćby Jezioro Pejpus (czwarte co do wielkości w Europie), Park Narodowy Lahemaa (chroniący ekosystem prastarej puszczy i jej mieszkańców, m.in. łosie i niedźwiedzie) oraz Tallinn (stolica Estonii). Twoje kubki smakowe będą zaskoczone (nasze były!), gdy zaserwujesz im korp (estoński sernik z kminkiem i solą) i kahję (napój na bazie piwa, miodu i śmietany, podawany z dodatkiem białego sera).

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Estonii?

Nie. Pakuj walizkę, bierz ważny dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się do Estonii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Estonii?

Najlepszy czas na podróż to okres od kwietnia do września, wtedy pogoda jest najlepsza. Najgoręcej jest w miesiącach typowo letnich, czyli w lipcu i sierpniu. Wtedy możesz rozkoszować się estońską naturą i wzorem Estończyków - bawić się dniami i nocami na powietrzu! Warunki sprzyjają - położenie kraju sprawia, że latem słońce zachodzi dopiero po północy i wschodzi bardzo wcześnie, dlatego mowi się o białych estońskich nocach. Dużym zaskoczeniem będzie dla Ciebie temperatura morza, która w lipcu osiąga 25 stopni! Bałtyk jest w tym miejscu cieplejszy niż u nas za sprawą urozmaiconej linii brzegowej, składającej się z wielu zatoczek i wysep, wiadomo - woda stojąca szybciej się nagrzeje. Za to zimą dni są krótkie i zimne, ale wtedy możesz pozwiedzać ;)

 

Jaka waluta obowiązuje w Estonii?

Euro

 

Jaka jest różnica czasowa w Estonii?

W Estonii przestawiamy zegarki godzinkę do przodu ;) Kiedy u nas jest 12:00, w Estonii mamy 13:00. 

 

Jakie są orientacyjne ceny w Estonii?

Estonia jest troszkę droższa niż Polska. Poszczególne artukuły spożywcze kosztują: chleb od 0.70 EUR, masło od 1.80 EUR / 250 g, mleko od 0,60 EUR/ 1l, coca-cola 1,50 EUR/ 2l a woda 0.50 EUR / 1.5l. Za piwko zapłacisz od 1 EUR w górę a winko wyniesie Cię 5 EUR. 

Ceny dań na mieście rozkładają się różnie w zależności od typu restauracji. 15 EUR wydasz na obiad w typowej restauracji, od 5 EUR zapłacisz za street food. 

 

Co warto kupić będąc w Estonii?

Z Estonii możesz przywieźć cały przekrój wszędzie występujących pamiątek, czyli wyroby ceramiczne, rękodzieło z drewna i skóry i oczywiście perełki kuchni estońskiej. Mamy tu jakiś smakoszy? :D Wśród lokalnych rarytasów znajdują się: kiełbasa z łosia lub niedźwiedzia, bałtyckie szprotki i wszelkie przetwory z rokitnika. Słodką pamiatką będą słodycze Kalev. Jeśli jesteś fanem mocniejszych trunków koniecznie kup likier Vana Tallinn, który w smaku przypomina rum, wina owocowe oraz wódkę z rokitnikiem. 

 

Czy można dobrze zjeść w Estonii?

Kuchnia estońska nie jest aż tak rozbudowana jak nasza, mimo to znajdziesz w niej kilka potraw wartych wypróbowania. Kulinaria tego bałtyckiego kraju charakteryzują się dużą ilością ciemnego chleba, ryb, dziczyzny oraz wpływami sąsiednich państw. Popularną przekąską są kanapki ze szprotkami na czarnym chlebie. Spróbuj sült, czyli galaretki wieprzowej oraz drobnej kaszy z rozdrobnionym grochem i zalanej kwaśnym mlekiem, zwanej kama. Zimą napij się glögga - grzanego wina, pochodzącego ze Szwecji i wypróbuj napój kahja - fuzję smaków piwa, miodu i śmietany z dodatkiem białego sera. A na słodko skosztuj sernika korp, czyli szalonego połączenia kminku i soli.

 

Jakie są plaże w Estonii?

Szerokie i piaszczyte lub kamieniste. Linia brzegowa ma ponad 4000 km pomimo, że Estonia jest wielkości jednego z naszych województw! Największą i najciekawszą jest plaża w Parnawie. To bardzo nowoczesny kurort, latem zamieniający się w jedną wielką imprezę :D Już się pakujesz?

 

Czy w Estonii jest bezpiecznie?

Tak, Estonia to bezpieczny kraj. Czasami zdarzają się kradzieże kieszonkowe.