Logo
Logo Logo

Wycieczka objazdowa po wyspie Bohol busem lub skuterami

Wycieczka objazdowa po wyspie Bohol busem lub skuterami

Las Wyraków - Tarsier Sanctuary, Czekoladowe Wzgórza, Ludzki las, Rzeka Loboc, możliwość jazdy tyrolką ponad wąwozem

Sanktuarium Tarsierów
Tarsier Sanctuary położone w lesie między miastami Corella i Sikatuna to miejsce, gdzie tarsiery (wyraki) żyją na wolności, w swoim naturalnym środowisku. Mogą tam zachowywać się swobodnie, mają również możliwość opuszczenia terytorium sanktuarium. Personel kontroluje tylko populację, dba o odpowiednią dietę oraz wskazuje odwiedzającym bieżące położenie tarsierów. Są również odpowiedzialni za zapewnianie komfortu tym niezwykłym zwierzętom. Dotykanie, branie na ręce, głaskanie czy straszenie jest surowo zabronione.

Wyrak, należący do ssaków naczelnych, to małe zwierzątko przypominające nieco gremlina. Ma nieproporcjonalnie duże oczy (większe niż jego mózg!), waży około 100g i mieści się w dłoni dorosłego człowieka. Są one zwierzętami nocnymi i są praktycznie nieaktywne w ciągu dnia. Zwykle siedzą w tym samym miejscu od świtu do zmierzchu. To najmniejsze małpki na świecie. Są w stanie obrócić głowę oo 180 stopni w lewo i w prawo.

Dla odwiedzających udostępniono jeden hektar z całego obszaru rezerwatu o łącznej powierzchni 10 ha. Tarsier Sanctuary jest domem dla połowy światowej populacji wyraków.Wzgórza Czekoladowe

Czekoladowe Wzgórza są prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją turystyczną Bohol. Wyglądają jak olbrzymie krecie kopce. Innym przypominają kobiece piersi lub po prostu wzgórza narysowane przez małe dziecko. Przy pierwszym zetknięciu z tym osobliwym krajobrazem, ciężko jest uwierzyć, że wzgórza są w całości dziełem natury.

Wzgórza Czekoladowe składają się z nie mniej niż 1268 wzgórz (niektórzy twierdzą, że jest to dokładna liczba). Są one bardzo jednolite w kształcie i mają w większości od 30 do 50 metrów wysokości. Pokryte są trawą, która pod koniec suchej pory zmienia kolor na czekoladowy. Stąd właśnie wywodzi się nazwa wzgórz.

Legenda głosi, że wzgórza powstały, gdy dwaj olbrzymi rzucali kamieniami i piaskiem w walce, która trwała przez wiele dni. Kiedy w końcu się zmęczyli, zaprzyjaźnili się i opuścili wyspę, zostawiając za sobą bałagan.
Dla bardziej romantycznych jest opowieść o Arogo, młodym i bardzo silnym olbrzymie, który zakochał się w zwykłej śmiertelnej dziewczynie o imieniu Aloya. Po jej śmierci olbrzymi Arogo gorzko płakał, a jego łzy zmieniły się w wzgórza, jako trwały dowód jego żalu.

Najczęściej przyjmowaną teorią jest to, że są one zwietrzałymi formacjami pewnego rodzaju morskiego wapienia na wierzchu nieprzepuszczalnej warstwy gliny. Na szczyt wzgórza obserwacyjnego, położonego w pobliżu kompleksu, prowadzi 214 schodów.

Rzeka Loboc

Spokojna, szmaragdowa rzeka przyciąga wielu turystów w południowe zakątki wyspy Bohol. Mieszkańcy starają się rozwijać turystykę w okolicy, otwierając nowe hotele, restauracje i atrakcje. Najbardziej popularną jest właśnie spływ rzeką Loboc, który łączy w sobie zarówno obcowanie z naturą w samym środku dżungli, jak i możliwość skosztowania azjatyckich przysmaków. Całość dopełniają występy lokalnych muzyków.

Rzeka nie jest zbyt niezbyt rwąca. Zielona dżungla pochylona nad zielonymi wodami tworzy malownicze widoki. Domy na brzegu i łodzie rybackie uzupełniają ten krajobraz. Koniec trasy zaskakuje obecnością niewielkich wodospadów Busay.

Po wejściu na pokład kelnerzy oferują drinki, a po chwili otwierany jest bufet kuchni europejskiej i azjatyckiej, który daje możliwość skosztowania różnych mięs, ryżu, makaronu, warzyw, owoców oraz deserów. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.