Logo
Logo Logo

Sztokholm

Stolica Szwecji!

Sztokholm to największe miasto Szwecji, położone w niezwykle malowniczym krajobrazie, pomiędzy Morzem Bałtyckim, jeziorem Melar i ciągnącym się na wschód od miasta archipelagiem 24-tysięcy wysp, będących enklawami tradycji, kultury i historii.

Kiedy trafisz do Sztokholmu, otoczy Cię czerwień zabytkowych murów, masa mostów i wszechobecna woda, która oblewa skrawki lądu. To miasto pełne miejskich legend i historycznych smaczków, które pamiętają czasy średniowiecza.

To miejsce naznaczone tysiącem łódek i żaglówek oraz zapachem i kolorem wiosennych kwiatów, które rekompensują mieszkańcom tutejszą długą i mroźną zimę. Gamla Stan (Stare miasto) do dziś zachowało swój średniowieczny wygląd i klimat, jest atrakcją dla koneserów sztuki, oznacza niezliczoną ilość zabytków architektury, które trzeba zobaczyć aby poczuć ducha odległej epoki.

To tu przyznaje się Nagrodę Nobla!

Stortorget - plac główny, do którego przylega gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla. Storkyrkan to gotycka katedra, będąca najstarszym budynkiem na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w.

Kungliga Slottet - Pałac Królewski budynek wzniesiony w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej. Dla turystów atrakcja może być uroczysta zmiana warty, która jest prologiem do tego co znajduje się wewnątrz gmachu.

 

Cena: 25 Euro