Logo
Logo Logo

Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Prometeusza

Przy użyciu skał, wody i wiatru tworzyła niezwykłe formy, którymi dziś możemy się zachwycać. Działo się to w Jaskini Prometeusza, położonej zaledwie 20 km od miasta Kutaisi.

Latem 1984 r. zapadła decyzja, by uczynić z nowo odkrytego miejsca atrakcję turystyczną regionu. W przeciągu dwóch lat miał zostać stworzony plan, jak to zrobić. W 1989 r. ukończono mierzący 1050 m szlak. Kłopoty ekonomiczne i polityczne zawieruchy w kraju sprawiły, że już trzy lata później została zamknięta, a jej wejścia zaplombowane. W tym czasie przed ewentualnym wandalizmem chronił ją jeden z mieszkańców okolicy. On i jego pies doczekali się nawet pomnika tuż przy wyjściu z jaskini.

W 2007 r. wznowiono prace nad renowacją i rozbudową infrastruktury, jednocześnie nadając jasknini status pomnika przyrody. Zachwycił się nią Micheil Saakaszwili, który przemianował ją na Jaskinię Prometeusza. Uznał, że to właśnie tutaj mityczny tytan został przykuty na rozkaz Zeusa. Prezydent nie był jednak pierwszym, który wykorzystał tę postać z mitologii w odniesieniu do jakiegoś obiektu. Miejsc, gdzie miał Prometeusz przez lata cierpieć męki, jest w Gruzji i na całym Kaukazie wiele.

Cena: 10

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: