Logo
Logo Logo

Heraklion i Knossos

Heraklion i Knossos

Heraklion - największe miasto i stolica administracyjna Krety, które słynie z cennych zabytków. Nazwa Heraklion wzięła się od starożytnego imienia, jakie nosił Idaean Herakles - mieszkaniec Grecji, który zapoczątkował tradycję koronowania głów olimpijskich zwycięzców przy użyciu wieńców z gałązek oliwnych. Urokliwe centrum Heraklionu to labirynt wąskich, ale bardzo klimatycznych uliczek, w których warto usiąść w jednej z tawern i restauracji. Ciekawym doświadczeniem będzie spacer w porcie, gdzie można podziwiać przepiękne jachty. Koniecznie w Heraklionie trzeba zobaczyć Plac Eletherias w centrum, wraz z przyległym do niego Muzeum Archeologicznym.

W trakcie zwiedzania odwiedzimy to Muzeum, a zobaczyć w nim można m.in. dysk z Faistos, przepiękne malowidła ścienne, posągi bóstw oraz kolekcję biżuterii. Godny uwagi jest handlowy trakt ulica Daidalou. Dla lubiących zwiedzać pozostaje Bazylika sw. Marka, stary wenecki port z arsenalami czy kosciól sw. Tytusa. Najładniejszym weneckim budynkiem w Heraklionie jest Loggia Wenecka. W porcie zaś stoi dobrze zachowana średniowieczna forteca wenecka - Rocca al Mare. Zaledwie 4 km od miasta znajdują się ruiny słynnego pałacu w Knossos - rozległe ruiny pałacu pochodzącego z okresu 2000–1400 p.n.e. (kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim.

Knossos to nie tylko kompozycja nietkniętych renowacją murów, schodów i akweduktów połączonych ze znakomicie odrestaurowanymi kolumnami i barwnymi freskami ale także miejsce gdzie odgrywała się historia Minosa, jego córki Ariadny, królewicza Tezeusza i słynnego Minotaura.

 

Cena: 70 euro