Logo
Logo Logo

Chania, Apter oraz Jezioro Kournas

Chania, Apter oraz Jezioro Kournas

Jezioro Kournas malowniczo położone u stóp Gór Białych jest jedynym słodkowodnym jeziorem na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów. Wody jeziora zasilane są przez górskie podziemne strumienie. Tak jak z większością miejsc na Krecia, również z jeziorem związana jest legenda, według której Bóg sprowadził na mieszkańców wsi ulewę, która miała być karą za życie niezgodne z przykazaniami. Padające przez wiele dni deszcze zatopiły całą wieś, a jedyną osobą która przeżyła była córka kapłana. Widywana jest teraz jak siedząc na skale rozczesuje włosy.

Aptera - nazwa Aptera w dosłownym tłumaczeniu to bez skrzydeł i według legendy została nadana miastu na pamiątkę pojedynku na śpiew między Syrenami (pół kobietami pół ptakami) a Muzami. Gdy Syreny przegrały pojedynek to straciły skrzydła, które wpadły do zatoki Souda. Postój przy zachowanej do dnia dzisiejszego tureckiej fortecy aby podziwiać widok na zatokę Souda i półwysep Akrotiri oraz Góry Białe.

Następnie przejazd do Chania, gdzie warto poświęć więcej czasu na zwiedzanie. Szczególnie polecamy stary wenecki port, w którym możemy podziwiać zabytkową architekturę oraz malownicze krajobrazy. W okolicy znajdziemy tawerny, w których można delektować się specjałami kuchni kreteńskiej. Port jest idealnym miejscem na spacery dla zakochanych par i nie tylko.

Cena: 75€