Logo
Logo Logo

Serbia

Serbia

Serbia długo borykała się z problemami natury politycznej i terytorialnej, niepokojami, wojnami i wojną domową. Sytuacja jest już opanowana, a kraj od 2014 roku jest oficjalnym kandydatem na członka Unii Europejskiej. Ruch turystyczny jest z roku na rok coraz większy, a ekipa ST postanowiła nie czekać ani chwili dłużej. Zwiedziliśmy Serbię i oto nasze wnioski: brak dostępu do morza nie psuje Serbom nastrojów, mają bowiem do dyspozycji malownicze góry, piękne niziny i zachwycający Dunaj. Odwiedzając Serbię trzeba koniecznie zobaczyć jej stolicę – Belgrad jest jednym z najstarszych miast Europy, z historią sięgającą ery kamienia łupanego (serio!), a obecnie centrum kultury i sztuki, z odbywającymi się tam regularnie rozmaitymi festiwalami, mnóstwem muzeów i galerii. Imprezy? Do białego rana, w niezwykłych klubach nocnych na tzw. splavovi (barki zacumowane na brzegach Dunaju). 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Serbii?

Nie. Pakuj walizkę, bierz dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się do Serbii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Serbii?

Klimat Serbii jest podobny do naszego, więc nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że najlepsza pogoda będzie w miesiącach letnich ;) Najcieplejszy jest lipiec. W czerwcu i wrześniu temperatura jest nieco niższa, idealna na zwiedzanie i selfie w pięknym plenerze, których w tym kraju nie brakuje! 

 

Jaka waluta obowiązuje w Serbii?

Dinar serbski (1 RSD - 0.04 PLN), ale spokojnie możesz płacić też w euro :) 

 

Jaka jest różnica czasowa w Serbii?

Nie ma różnicy! Serbia leży w tej samej strefie czasowej co Polska, więc nawet nie musisz przestawiać zegarka :D

 

Czy w Serbii jest opłata klimatyczna?

Tak, około 1 EUR/dzień

 

Jakie są orientacyjne ceny w Serbii?

Dobre wieści! Republika Serbii to tani kraj, Twój portfel będzie zadowolony :D Ceny poszczególnych produktów: litr mleka - 90 RSD, 12 sztuk jajek - 144 RSD, 1.5 litra wody - 50 RSD, duży chleb - 45 RSD. Tak, tak.. wiem, że czekasz na ceny mocniejszych trunków, zatem: winko kosztuje 400 RSD, lokalne piwko - 68 RSD a wódka 1200 RSD. Serbskie rarytasy w restauracji to koszt około 550 RSD. Polecamy wybierać mniejsze, lokalne knajpki. Ceny są tam nawet o połowe niższe a jakoś dużo lepsza :)