Logo
Logo Logo

Rumunia

Rumunia

Najbardziej znaną personą, która zamieszkiwała Rumunię (a może dalej zamieszkuje, kto wie?) jest… Hrabia Dracula, oczywiście. Ten przemiły arystokrata, który w wolnych chwilach wbijał kły w szyję i pożywiał się krwią, podobno zamieszkiwał Zamek w Branie – to jedno z najpopularniejszych miejsc w Rumunii, odwiedzane co roku przez setki tysięcy turystów. Ekipa ST wampirów się nie boi (i nie do końca wierzy w ich istnienie), dlatego wizyty w Rumunii nie ograniczyliśmy do zwiedzenia zamków w Transylwanii. Zachwycił nas Bukareszt (stolica Rumunii), urzekła delta Dunaju (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), oczarowały malowane cerkwie północnej Mołdawii i drewniane cerkwie Marmaroszu… A Ty boisz się Draculi?  

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Rumunii?

Nie. Pakuj walizkę, bierz dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się do Rumunii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Rumunii?

Rumunia to dosyć ciepły kraj, panujący tam klimat sprzyja do odwiedzania go przez cały rok! Oczywiście najlepsze warunki pogodowe występują latem, ale już od kwietnia temperatura wynosi ponad 20 stopni. Zimy są łagodne - lekkie przymrozki zdarzają się raczej nocą niż za dnia. Ostrzejszy i chłodniejszy klimat jest w rejonie górskim - tam możesz zimą śmigać na stokach! 

 

Jaka waluta obowiązuje w Rumunii?

Lej rumuński (1 RON - 0.90 PLN). Najlepiej zabierz ze sobą euro, na miejscu wymienisz je na walutę lokalną :)

 

Jaka jest różnica czasowa w Rumunii?

Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Rumunii, zegarek przestawisz tylko godzinkę do przodu ;)

 

Czy w Rumunii jest opłata klimatyczna?

W Rumunii obowiązuje opłata klimatyczna - zostaje ona pobrana w czasie podróży. My się wszystkim zajmiemy, a Ty ciesz się wycieczką! :)

 

Jakie są orientacyjne ceny w Rumunii?

Ceny plasują się na takim samym poziomie jak u nas, więc spokojnie - Twój portfel będzie czuł się dobrze! A teraz konkrety: za chleb zapłacisz 3 RON, za jajka 8 RON, za 1kg pomidorów - 5 RON. Woda mineralna 1.5l wyniesie Cię 2 RON, piwko 3 RON, wino od 12 RON a 0.5l wódki - 27 RON. Obiady w restauracji zaczynają się od 20 RON. 

 

Co warto kupić będąc w Rumunii?

Wina! Rumunia to kraj typowo winiarski, jest piątym w Europie producentem napoju bogów! Koniecznie kup wina pochodzące ze szczepów: białego Fetească albă (najpopularniejsze białe winko), drugiego słynnego białego Fetească regală lub czerwonego Fetească neagră. Poza trunkami polecamy Ci przywieźć ceramikę, przykładowo z wioski Horezu. A jeżeli jesteś smakoszem kup tradycyjne salami z Sibiu lub sery - kozie i owcze. 

 

Czy można dobrze zjeść w Rumunii?

Można zjeść wyśmienicie! W tym rejonie kuchnia jest niezwykle aromatyczna i ciekawa. Klasykiem jest mamałyga, czyli gotowana w mleku kasza kukurydziana, podawana z bryndzą lub jako dodatek do dania głównego. Na przekąskę koniecznie zjedz rumuńskiego obwarzanka covrigi! A jeżeli poczujesz większy głód skosztuj sarmali - gołąbków zawijanych w liście winogron lub grillowanych kotlecików mielonych, nazywanych mititei. Oczywiście obowiązkowo spróbuj serów, Rumunia z nich słynie! Smacznego :D

 

Czy w Rumunii jest bezpiecznie?

Tak, istnieją stereotypy o mieszkańcach Rumunii... owszem, zdarzają się kradzieże dlatego powinienieś uważać na swoje rzeczy, ale zapewniamy, że Rumunia jest w pełni cywilizowanym krajem. A do tego pięknym! Dosyć zastanawiania się - ruszaj z nami na wycieczkę! :D

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń