Logo
Logo Logo

Rosja

Rosja

Wszyscy jadą na południe i zachód? Ty miej odwagę pojechać na wschód! Rosja to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić, choć nie kojarzy się przecież z wakacyjnymi destynacjami. Do Rosji raczej jeździ się w interesach. Ekipa ST sprawdziła ten kierunek bezinteresownie i teraz z czystym sumieniem może Ci go polecić. Jesteśmy pewni, że niebanalna uroda największych rosyjskich miast zrobi na Tobie ogromne wrażenie. W Moskwie zwiedzimy plac Czerwony i Kreml (do tej pory widziałeś je tylko w telewizji, prawda?), a w Petersburgu Pałac Zimowy, Marmurowy i Twierdzę Pietropawłowską… Zresztą do Petersburga możemy też wpaść przy zupełnie innej okazji, podczas Baltic Trip. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

 

Czy można dobrze zjeść w Rosji?

Jak sobie wyobrażasz - ze względu na różnorodność etniczną i kulturową kraju kuchnia jest niezwykle bogata i różnorodna. Powstawała często w surowych warunkach klimatycznych a jej podstawy stanowią: ryby, drób, dziczyzna, grzyby, owoce leśne i miód. Ze względu na urodzaj żyta, pszenicy, jęczmienia i prosa na południu kraju, powstało w Rosji wiele rodzajów pieczywa, kwasu chlebowego, piwa i wódki. Głównymi składnikami zup i sosów o różnych smakach są potrawy sezonowe lub magazynowane oraz ryby i mięso. Za tradycyjne dania rosyjskie uważa się m.in. przepiórkę z pierogami, pielmieni, naleśniki, czarny kawior (podawany jako zakąska), wędzone, suszone lub surowe ryby (np. bieługa, jesiotr, tołpyga), paschę, barszcz, botwinę i wiele innych. Chcesz spróbować? Jedź z nami!

 

Co warto kupić w Rosji?

Z Rosji polecamy przywieźć samowary, czapki futrzane i oczywiście rosyjskie matrioszki! Wśród pamiatek turystycznych popularne są również: hafty, koronki, przedmioty z drewna, pisanki i malowane jaja, bursztyny, porcelana. Absolutny pamiątkowy must have to kawior i wódka. ;)

 

Kiedy pojechać do Rosji?

Najlepszy okres na zwiedzanie Rosji to czas od maja do września.

 

Czy potrzebujemy wizę do Rosji?

Tak. Od 1 października 2003 r. obowiązują zasady wjazdu na podstawie wiz określone w polsko-rosyjskiej umowie międzyrządowej o warunkach podróży obywateli obu państw. Okres ważności paszportu powinien obejmować co najmniej okres zamierzonego pobytu. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy. Obywatele polscy, którzy mają ważne bilety uprawniające do podróży do państwa docelowego lub inne dowody potwierdzające tranzytowy cel podróży i dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego, na ich podstawie oraz na podstawie ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość przejeżdżają przez terytorium Rosji bez obowiązku posiadania wiz tranzytowych. W takich przypadkach okres po­bytu na terytorium Rosji nie może być dłuższy niż 10 dni, licząc od dnia wjazdu, w ramach ważności wizy kraju docelowego.

PRZYDATNE INFORMACJE:

•   Wszelkich opłat skarbowych oraz zapłaty grzywien i mandatów należy dokonywać w banku lub na poczcie. Próba wręczenia gotówki funkcjonariuszowi może zostać zakwalifikowana jako zamiar korupcyjny.

•   Należy wystrzegać się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach ze względu na ryzyko zatrucia. Trzeba zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia nabywanych artykułów spożywczych.

•   W Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli rosyjskich i cudzoziemców.