Logo
Logo Logo

Gruzja

Gruzja

Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji, a co za tym idzie – specyficzne i niezwykle różnorodne. Gruzini mają dostęp do Morza Czarnego i choć linia brzegowa jest wciąż słabo rozwinięta i w części niedostępna, to np. Batumi pięknie się rozwija i już wkrótce może być prawdziwą perłą wybrzeża. Ekipa ST nie poprzestała jednak na moczeniu nóg w Morzu Czarnym! Odpowiednio odziani (Gruzja jest krajem bardzo religijnym i konserwatywnym) zwiedziliśmy najważniejsze, sakralne zabytki kraju, zachwyciliśmy się Tibilisi (stolica) i zaniemówiliśmy w Swanetii (tradycyjna wioska w wysokich górach). Ponad wszystko jednak ujęła nas niezwykła gościnność Gruzinów. Z pewnością jeszcze tam wrócimy. Może z Tobą na pokładzie? 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Gruzji?

Nie. Polscy obywatele, tak jak wszyscy członkowie Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni. Wystarczy Ci ważny dowód osobisty i spakowana walizka! ;)

 

Kiedy wybrać się do Gruzji? Jaki jest dobry czas na wakacje w Gruzji?

Na zwiedzanie i chill na plaży najlepszy będzie okres od maja do września. Na śnieżne szaleństwo wybierz się w zimę. Pamiętaj, że pogoda w "Perle Bałkanów" jest bardzo zmienna i nieraz potrafi zaskoczyć. Warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. 

 

Jaka waluta obowiązuje w Gruzji?

Lari ( 1 GEL - 1.35 PLN ) Możesz też płacić w dolarach.

 

Jaka jest różnica czasowa w Gruzji?

W Gruzji przestawiamy zegarki o dwie godziny do przodu.

 

Jakie są orientacyjne ceny w Gruzji?

Gruzja jest tanim krajem, Twój portfel będzie zadowolony ;) Najdrożej jest w mieście Kazbegi i w stolicy, natomiast na wybrzeżu ceny są niższe. Za obiad w restauracji zapłacisz 3-5 GEL. Ceny poszczególnych produktów: chleb - 1 GEL, woda mineralna - 1.20 GEL, piwo - 3 GEL, wino - 8 GEL. Bardzo tanie są świeże owoce i warzywa kupowane na bazarkach. 

 

Co można przywieźć z Gruzji? Jakie pamiątki?

Gruzję uważa się za Kolebkę Winiarstwa. I rzeczywiście! Wina robi się tu niemal w każdym domu, więc to właśnie one są pamiątką nr 1, którą musisz kupić. Jednym z najpopularniejszych jest wino Saperavi - wytrawne czerwone, pochodzące z Kachetii. Kolejnym wysoko cenionym kachetyjskim winem jest Mukuzani - również czerwone wytrawne, podobno ulubione wino Stalina. Typową pamiątką związaną z kulturą winiarską tego regionu są rogi do picia wina. Kolejnym trunkiem narodowym, krórego skosztujesz na miejscu jest czacza - wódka z destylatu z winogron. Popularne wśród upominków są również czapki, np. czapka chewsurska, wykonana z włóczki i przyozdobiona gruzińskimi motywami.

 

Jakie są plaże w Gruzji?

Przeważają plaże kamieniste. Głównym nadmorskim kurortem jest Batumi - łączące w sobie tradycję i nowoczesność.  Mniej zatłoczonym nadmorskim miasteczkiem jest Kobuleti. Warto odwiedzić magnetyczną plaże w Ureki z czarnym piaskiem. 

 

Czy można dobrze zjeść w Gruzji?

Gruzińska kuchnia to przede wszystkim chinkali - pierożki z mięsem i rosołem, chaczapuri - gruzińska pizza ( "serowy chleb" ) oraz szaszłyki. Koniecznie spróbuj także lobio - zupę/leczo z czerwonej fasoli i ostri - gulasz wołowy, mocno przyprawiony kolendrą ( charakterystyczną dla gruzińskiej kuchni )

 

Jakie sporty można uprawiać w Gruzji?

Przede wszystkim górskie! Gruzja to kraj położony w Kaukazie Południowym, co sprawia, że większość aktywności wiąże się z górami. Jeżeli góry to Twój żywioł - jesteś w raju! Możesz tu odbywać trekkingi, wziąć udział w górskiej ekspedycji, pojechać na off road, ale przede wszystkim pojeździć na nartach!  Gruzja to miejsce idealne na śnieżne szaleństwa. Trasy są świetnie przygotowane, zróżnicowane pod względem zaawansowania. Najbardziej popularne ośrodki narciarskie to Gudauri, Bakuriani oraz Mestia.

 

Czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie podróżować do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. Poza tym kraj jest bezpieczny.