Logo
Logo Logo
Potwierdzone wyjazdy >
Sprawdz aktualnie obowiązujace obostrzenia >

Grecja

Grecja

Kierunki Wycieczki lokalne

Pamiętasz z podstawówki, jak się męczyłeś nad mitologią grecką? Czas odczarować te wspomnienia i poznać Grecję na własnych zasadach. Grecja to kierunek, który gwarantuje świetną pogodę (od maja do listopada) i mnóstwo bonusów: szerokie, czyste plaże, dostęp do czterech mórz (tak, czterech!), setki urokliwych wysp i dziesiątki zabytków, świadczących o niezwykłej i długiej historii (aż 17 z nich zostało wpisane na listę Obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Dużo? Ano sporo, ale spoko, ekipa ST już tam była, przetarła szlaki i wybrała najlepsze miejscówki na wyjazd studencki: Korfu, Kavos, Kokkino Nero… Ostatnie wolne miejsca w rydwanach! Wsiadacie? 

 

Jaki jest czas lokalny w Grecji?

Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawisz zegarek o godzinę do przodu.

 

Jaka jest waluta w Grecji?

Waluta: Euro (EUR). Jeśli nie zdążysz wymienić waluty możesz uzyskać pieniądze z bankomatów. Greckie banki są otwarte w godzinach od 8:00 do 14:30 od poniedziałku do czwartku i od 8:00 do 13:30 w piątki. Są zamknięte w święta państwowe. Euro możesz wymienić również na banknoty innych walut obcych w kantorach, które znajdują się na lotnisku, w głównych portach, w większych miastach, a także w wielu miejscowościach turystycznych. Paszport jest wymagany przy wymianie waluty. Spokojnie, pieniążki zawsze się znajdą :D

 

Jakie są gniazdka w Grecji?

Napięcie: 220 V, nie potrzebujesz przejściówki :)

 

Ile kosztuje wynajęcie auta w Grecji?

Wynajem samochodów: od ok. 50 EUR/dzień, benzyna – ok. 1.5 EUR. Korzystaj z usług renomowanych wypożyczalni! Twoje polskie prawko będzie wszędzie akceptowane, pośmigasz :D 

 

Czy plaże w Grecji są płatne?

Na plaże wejdziesz za free, płatne jest wypożyczenie leżaka z parasolem – ok. 5-8 EUR/dzień.

 

Kiedy pojechać do Grecji?

Grecja to klimat śródziemnomorski z dużą ilością słońca, łagodnymi temperaturami i ograniczoną ilością opadów. Odpowiednią porą na grecki plażing jest cały okres od maja (Kreta, Peloponez i Cyklady) do września, a nawet października. Jesienią jest nieco chłodniej, ale morze jest cieplejsze niż latem. Największe upały przypadają między końcem czerwca i końcem sierpnia, bez zimnego piwka się nie obejdzie! Jeśli decydujesz się na wyjazd poza sezonem, szczególnie pomiędzy późnym październikiem a późnym kwietniem, musisz się liczyć ze zmniejszoną ilością usług promowych na wyspy oraz dość wychudzonym asortymentem oferowanych udogodnień w hotelach – oczywiście nie dotyczy to okresu świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.

 

Czy potrzebujemy wizę lub paszport do Grecji?

Nie. Jako polski obywatel korzystasz z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wystarczy, że spakujesz ważny dowód osobisty lub paszport.

 

Jakie pamiątki kupić w Grecji?

Must have to oliwa z oliwek! Koniecznie przywieź też miód, ręcznie tkane koronki, ceramikę, a także wyroby rękodzieła artystycznego i ludowego. Wyjatkową pamiątką jest przynoszące szczęście oko proroka - najczęściej w postaci breloka do kluczy. Jest tu haczyk - nie możesz kupić go samemu dla siebie. Podarujcie sobie nawzajem, tylko wtedy mają swoją moc! :D

 

Jakie są ceny w Grecji?

Ceny za artykuły spożywcze: chleb 1 €, 1 kg sera feta €, 1l wody 0,4 €, coca-cola 1,5 €, piwo 1,5 €, kawa 1 €, sałatka 3-5 €, lody 1,5-5 €, wino 5 €, pizza od 8 €.

 

Jak wygląda opieka zdrowotna w Grecji?

Aby mieć dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej, wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego)- wyrobienie jest bezpłatne. W Grecji nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej. Turyści mogą korzystać z usług medycznych zarówno w szpitalach państwowych, jak i w prywatnych. Koszt standardowej wizyty w szpitalu państwowym to ok. 60-90 € , natomiast w prywatnym od 90 do 105 €.

 

Czy można dobrze zjeść w Grecji?

Kuchnia grecka to jedna z najsmaczniejszych kuchni świata. Charakterystycznym i nieodłącznym elementem prawie wszystkich potraw jest oliwa z oliwek, jeżeli jesteś jej fanem - poczujesz się jak w raju :) W kuchni greckiej królują rozmaite warzywa i owoce, a także zioła i przyprawy. Potrawy są lekkie i smaczne. Pieczywo podawane jest do każdego posiłku, często z sosem tzatziki.  Wśród alkoholi typowo greckich należy wymienić Metaxę, czyli rodzaj brendy. Grecy piją także dużo wina, na przykład wino Samos, produkowane na wyspie o tej samej nazwie. Winko na greckiej plaży będzie Ci smakować jak nigdzie indziej!

 

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Tak jak w każdym turystycznym miejscu - uważaj na kradzieże kieszonkowe. Najczęstsze źródła konfliktów ze stróżami prawa dotyczą opalania nago oraz biwakowania na dziko. Bardzo poważnie traktuje się wszelkie niepochlebne uwagi na temat państwa greckiego oraz kościoła prawosławnego. Stanowią one podstawę do wszczęcia postępowania karnego.

 

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: