Logo
Logo Logo

Chorwacja

Chorwacja

Kierunki Wycieczki lokalne

Chorwacja to jedna z naszych ulubionych destynacji wakacyjnych i prawdziwe, turystyczne must see! Nie być w Chorwacji, to jak nie być… na niedzielnym obiedzie u mamy, o!  Ekipa ST zwiedziła już ten bałkański kraj wzdłuż i wszerz (trochę bardziej wzdłuż, niż wszerz, bo jest długi i wąski) i z powodzeniem możemy robić za ekspertów od plażowania, zwiedzania i imprezowania w tej części Europy. Od czego zacząć? Od Makarskiej, oczywiście! To miasto, które tętni życiem i jest w stanie zaspokoić absolutnie wszystkie potrzeby turystów. Będąc w Chorwacji koniecznie trzeba odwiedzić Dubrovnik, zobaczyć Split i Trogir oraz zachwycić się niezwykle urodziwymi wyspami… Obiad u mamy zjedzony? Możemy ruszać!

 

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?

Na piękną pogodę w Chorwacji możesz liczyć prawie pół roku! czyli od maja do października. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Najlepszym, według nas, czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku, także już możesz się pakować :) W okresie wysokiego sezonu, który szczyt osiąga 15 sierpnia, trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy ale imprezy wciąż są tak samo dobre! 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Chorwacji?

Nie. Jako polski obywatel wjeżdżasz do Chorwacji na ważnym dowodzie osobistym i przebywasz w niej bez wiz do 90 dni. Pakuj klapki i lecimy na plażing!

 

Jakie plaże są w Chorwacji?

Kamieniste lub żwirowe. Większość to plaże publiczne, ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).

 

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.

 

Co warto kupić, będąc w Chorwacji?

Obowiązkowo kup śliwowicę, oliwę z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuterię, wyroby z drewna.

 

Jaki prąd jest w gniazdkach?

Prąd: 220 V, 50 Hz, nie musisz martwić się o przejściówkę ;)

 

Czy w Chorwacji obowiązuje polskie prawo jazdy?

W Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy powinienieś posiadać co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.

 

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Chorwacja jest krajem bardzo bezpiecznym. Niezwykle rzadko zdarzają się tu kradzieże. Nie obawiaj się nocnych powrotów z imprezy. Szczególnie bezpiecznie jest na wyspach. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego należy zachowuj minimum zasad bezpieczeństwa. Co roku latem w Chorwacji wybuchają pożary lasów, które mogą zagrozić także miejscowościom turystycznym, dlatego też obowiązuje bezwzględny zakaz wzniecania ognia.

 

Co warto przywieźć z Chorwacji? Jakie pamiątki?

Symbolem Chorwacji są krawaty, ponieważ własnie tutaj je wymyślono. Będzie to raczej droga pamiątka, jednak jakość jest adekwatna do ceny. Jeżeli jesteś miłosnikiem męskiej elegancji w Twojej szafie musi się znaleźć chorwacki krawat. Innymi pamiątkami z podróży do Chorwacji będą kamienne płytki i ozdoby z napisami zrobionymi głagolicą. Turyści wybierają także lalki w strojach ludowych, flagi, breloczki i widokówki. Sporo jest także pamiątek charakterystycznych dla danego regionu. Przykładowo na Istrii będzie to rakija z owoców, a w Puli rękodzieła i kamienne rzeźby.

 

Czy można dobrze zjeść w Chorwacji?

Prawdziwą kuchnię chorwacką stanowią specjalności małych, lokalnych restauracji, głównie prowadzonych rodzinnie. Menu, które można spotkać w takich miejscach zazwyczaj jest bardzo urozmaicone. Charakterystyczną cechą kuchni chorwackiej jest duża ilość przypraw. U Chorwatów królują ponadto alkohole wyrabiane we własnych domach, według własnych przepisów. Warto spróbować takich potraw jak muskalica (dla preferujących ostre jedzenie) czyli mięso z cebulą, smażone na patelni z pieprzem i pepperoni, a także djuvaniec, czyli danie przyrządzone z mięsa wieprzowego i jagnięcego, duszone z ryżem, papryką i pomidorami.

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: