Logo
Logo Logo

Bułgaria

Bułgaria

Kierunki Wycieczki lokalne

Bułgaria? Wchodzimy w to i… zabieramy Cię ze sobą! Ekipa ST przetestowała na własnej skórze większość bułgarskich plaż i kurortów, dlatego teraz możemy Ci zaproponować to, co w Bułgarii najlepsze: Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Primorsko... Fantastyczne plaże nad Morzem Czarnym, niezliczone kluby z świetną muzyką oraz klimatyczne tawerny serwujące pyszny tarator, sycącą kawarmę oraz klasyczną rakiję – to gwarancja, że czeka Cię wyjazd życia! W przerwach od plażowania i imprezowania – pokażemy Ci malownicze miasta i miasteczka oraz przespacerujemy się ulicami najtańszej stolicy Europy, Sofii.

Najlepszą porą by pojechać do Bułgarii jest cały okres od maja do września. Lata bywają gorące i suche, więc dobrym wyborem może być wiosna i wczesna jesień. Jednak największe tłumy zjeżdżają nad Morze Czarne na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy pogoda jest niemal niezmienna, dominują 30-stopniowe upały i bezchmurne niebo. Ma to też swoje odzwierciedlenie w wyższych cenach. Pobyt w lipcu może być nieco ryzykowny z racji na liczne fronty atmosferyczne na Morzu Czarnym powodujące załamania pogody. Zdarzają się burze i dni z dużym zachmurzeniem, jednak właśnie wtedy należy najbardziej uważać na słońce, jest ono bowiem bardzo zdradliwe. Bułgaria to także dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. W Bułgarii sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Góra Witosza na południowych obrzeżach Sofii jest najchętniej uczęszczanym miejscem przez narciarzy. W marcu organizuje się tam międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie.

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Bułgarii?

Nie. Pakuj walizkę, bierz dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się do Bułgarii? Jaki jest dobry czas na wakacje w Bułgarii?

W sezonie letnim, czyli od początku maja do przełomu września i października, będziesz miał doskonałe warunki do wypoczynku, jednak na najlepszy plażing możesz liczyć w sierpniu. Na wybrzeżu średnie temperatury latem sięgają 25 - 28 °C. Zimą, czyli od grudnia do kwietnia możesz szusować po bułgarskich stokach. 

 

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii?

W Bułgarii obowiązuje Leva (1 EUR = ok. 1,949 BGN). 

 

Jaka jest różnica czasowa w Bułgarii?

Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Bułgarii, zegarek przestawiamy tylko godzinkę do przodu ;)

 

Czy w Bułgarii jest opłata klimatyczna?

W Bułgarii obowiązuje zazwyczaj opłata klimatyczna w wysokości – 6 EUR/os. dor. oraz 3 EUR/dziecko do 12 lat (za cały pobyt); zostaje ona pobrana w czasie podróży.

 

Jakie są orientacyjne ceny w Bułgarii?

Za kawkę w kawiarni zapłacimy od 2 BGN, za wodę mineralną 1l od 2 BGN. Piwerko w pubie to koszt od 3 BGN. Butelkę wina, którą wypijesz wieczorkiem na plaży kupisz za 3 EUR. Dobra rada dla Ciebie: w restauracjach i sklepach poza centrum jest 20%-30% taniej; butelka wody mineralnej – 0,5 EUR, butelka wina – 3 EUR, piwo – 0,5 EUR.

 

Co warto kupić będąc w Bułgarii?

Jeśli jesteś koneserem wina Twoim must have z Bułgarii jest właśnie ten trunek! Bułgaria jest ojczyzną wina. Za sprawą łagodnego klimatu panują tu doskonałe warunki do uprawy winorośli - uprawia się ponad 60 odmian winogron! Inne pamiątki to biżuteria, kilimy, ceramika, skóra, wyroby z drewna... do wyboru do koloru. 

 

Czy można dobrze zjeść w Bułgarii?

No pewnie! Wiele bułgarskich restauracji oferuje typowe dania lokalnej kuchni, więc skosztujesz lokalnych rarytasów. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Typowe dania: skara - mieszanka mięs z rusztu, piperka biurek - pieczona papryka z serowym farszem, gjuwecz - potrawka z mięsa duszonego z bakłażanami i ziemniakami. Posiłki stanowią bardzo ważny element życia Bułgarów. Powinno się je spożywać w gronie szerszym niż rodzina. Bułgarzy potrafią je celebrować naprawdę długo, prawdziwa uczta gwarantowana!

 

Co można przywieźć z Bułgarii? Jakie pamiątki?

Najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieło artystyczne: drewniane rzeźby, tkactwo, szczególnie piękne hafty z Nesebyru i Warny. Aromatycznych wspomnień po powrocie do kraju dostarczą olejki różane z Doliny Róż zakupione w Kazanłyku. Pamiętaj o tradycyjnych bułgarskich trunkach: winach i rakiji. Najbardziej znane bułgarskie wina, które musisz kupić to Sofia, Kadarka czy Varna Chardonnay a rakija to śliwkowa Tetewenska.

 

Jakie są plaże w Bułgarii?

Wyobraź sobie przepiękną i piaszczystą plaże, o długości ...aż 3,5 km! Takie plaże czekają na Ciebie w Bułgarii :) Wiele z nich zostało odznaczonych "Błękitną Flagą", co potwierdza ich czystość i dobrą infrastrukturę. Dla romantyków znajdą się niewielkie, urocze plaże położone w zacisznych zatoczkach. Wszystkie mają złoty piasek i łagodne zejście do morza. Na wielu odcinkach wybrzeża z rajskimi plażami sąsiadują gęste lasy sosnowe - z pewnością nacieszysz oko ;D

 

Jakie sporty można uprawiać w Bułgarii?

Lubisz spędzać czas aktywnie? W Bułgarii nastaw się na rozbudowaną infrastrukturę sportów wodnych. Przy plażach istnieje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, co pozwala na uprawianie wielu dyscyplin: surfingu, jazdy na nartach wodnych i skuterach wodnych. Na lądzie wybierzemy się na piesze lub konne wycieczki malowniczymi szlakami.

 

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Zdarzają się przypadki nadużyć. Unikaj zaproszeń "na drinka" od przypadkowo spotkanych osób, nawet tych sympatycznie wyglądających i znających języki obce. Gdy wypity alkohol zaczyna działać, znikają pieniądze i kosztowności należące do nierozważnych turystów. Taksówkarze w Bułgarii znani są z zawyżania opłat.

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń