Logo
Logo Logo

Białoruś

Białoruś

Białorusini to nasi wschodni sąsiedzi, do których zdecydowanie warto wpaść z wizytą. Skąd to wiemy? Byliśmy tam, oczywiście! Ekipa ST zwiedziła i poleca: Mińsk (największe miasto i stolicę kraju) i Witebsk (tak te, w którym urodził się Marc Chagall), Dudutki (tutaj najpełniej zapoznamy się ze sztuką ludową i tradycyjnym rzemiosłem Białorusi), a także zamek w Mirze i zespół pałacowo – parkowy w Nieświeżu (obydwie budowle wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO). Białoruś to również piękno dzikiej przyrody, którą można podziwiać w licznych parkach narodowych. Gotowi złożyć wizytę sąsiadom? 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport na Białoruś?

Nie potrzebujesz wizy jeśli:

1. przekraczasz granicę w Porcie Lotniczym w Mińsku

2. przebywasz na terenie Kanału Augustowskiego lub w Grodnie oraz w strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”.

Na resztę obszarów potrzebujesz wizy. Wydają je konsulaty Białorusi w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Uprawniają do pobytu do 180 dni w ciągu roku od daty pierwszego wjazdu (90 dni w ciągu 6 miesięcy).

Pakuj plecak i ruszaj z nami!

 

Kiedy wybrać się na Białoruś? 

Na Białorusi panuje taki sam klimat, jak w Polsce. Podróżować możesz o każdej porze roku! Ważniejsze od terminu jest to, z kim podróżujesz ;)

 

Jaka waluta obowiązuje na Białorusi?

Rubel białoruski (1 BYN - 1.88 PLN). Zgodnie z prawem białoruskim płacić możesz jedynie lokalną walutą. 

 

Jaka jest różnica czasowa na Białorusi?

Na Białorusi zegarek przestawiamy dwie godzinki do przodu, czyli w Polsce mamy 12:00 a na Białorusi 14:00 ;)

 

Czy na Białorusi jest opłata klimatyczna?

Nie

 

Jakie są orientacyjne ceny na Białorusi?

Ceny są podobne do polskich, niektóre artykuły możesz kupić taniej... tak, tańszy jest alkohol :D Ale po kolei: przykładowe ceny artykułów spożywczych: woda mineralna 1.5l - 0.80 BYN, chleb od 0.50 BYN, jajka od 1.5 BYN. Za obiad w restauracji zapłacisz między 5-15 BYN.

Pół litra wódki kupisz już od 7 BYN! Piwka są nieco droższe, zaczynają się od 3 BYN. Prosty wniosek: jak imprezować, to konkretnie - zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów :)

 

Czy można dobrze zjeść na Białorusi?

Oczywiście, jeśli jesteś fanem prostej acz sytej kuchni :) Kiełbaska, ziemniaczki, warzywka...mmm samo dobro! Tradycyjne dania, których absolutnie musisz spróbować to: babka kartoflana ( ziemniaczana zapiekanka z cebulką, boczkiem i jajkami), barszcz, bliny (naleśniki ziemniaczane lub mączne, czasami nadziewane mięsem mielonym), kartacze - pyzy ziemniaczane wypełnione mięskiem i draniki - odpowiednik naszych placków ziemniaczanych. 

A na lepsze trawienie polecamy kieliszek Harełki! .. tylko uważaj, ma moc :D

 

Czy na Białorusi jest bezpiecznie?

Tak, przestępczość jest na tym samym poziomie co u nas, więc możesz czuć się bezpiecznie ;)