Logo
Logo Logo

Albania

Albania

Kierunki Wycieczki lokalne

Marzy Ci się urlop na riwierze? Znamy taką, która równocześnie zachwyca urodą i nie drenuje portfela! To Riwiera Albańska, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Ekipa ST przetestowała tę destynację na sobie i od pierwszego wejrzenia zakochała się w Sarandzie, nazywanej europejskimi Karaibami. Szerokie, czyste plaże, ciepłe wody Morza Śródziemnego i imprezy do białego rana – to brzmi jak sprawdzony przepis na idealne wakacje! W wolnej chwili pokażemy Ci Albanię z innej strony – pełną historycznych skarbów (Butrint, Gjiokastra, Kruja, Berat) i dzikiej przyrody (Błękitne Oko, Kanion rzeki Osum, liczne jeziora – m.in. Ochrydzkie, będące najstarszym jeziorem Europy). Albania czeka właśnie na Ciebie!

 

Jaki dokument jest potrzebny przy wjeździe do Albanii?

Wystarczy Ci ważny dowód osobisty! Pakuj się i ruszaj z nami! 

 

Jaka waluta obowiązuje w Albanii?

W Albanii obowiązującą walutą jest LEK (ALL lub LEK). W użyciu są banknoty o nominałach: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 lek, oraz monety o nominałach: 100, 50, 20, 10 lek. Czasami możesz otrzymać resztę w mniejszych nominałach np 5 lub 1 LEK.

 

Czy w Albanii kantory są łatwo dostępne?

Spokojnie! Kantory wymiany walut są dostępne w każdym mieście i miasteczku, ale ponadto w większości miejsc i sklepów przyjmowane są płatności w euro, funtach lub dolarach. Nie mniej kurs jest ustalany indywidualnie i zwyczaj jest niższy od oficjalnego podanego przez Bank Albanii. Kurs w kantorze jest zazwyczaj podobny lub nieco wyższy od oferowanego przez banki.

 

Jaka jest pogoda w Albanii?

Najładniejsza pogoda na wybrzeżu panuje od połowy maja do końca września. W tym czasie kąpiele w lazurowej wodzie wskazane ;D Poza tym Albania jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Kiedy Ty będziesz smażył się na plaży na wybrzeżu, w głębi kraju i w górach będzie nieco chłodnej.

 

Jak rozwinięta jest baza turystyczna?

Baza turystyczna jest średnio rozwinięta, cały czas się rozwija. W Tiranie możesz zatrzymać się w kilku hotelach - koszt noclegu od jednej osoby za dobę wynosi 50-200 USD, na wybrzeżu skorzystasz z pensjonatów - ceny od 30 do 50 USD od osoby za dobę. Brakuje pól namiotowych i kempingów.

 

Jakie prawo jazdy obowiązuje w Albanii?

Respektowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. 

 

Czy dajemy napiwki w Albanii?

Zwyczajowo kelnerowi albo w taksówce doliczamy 10-15 procent.

 

Jakie są gniazdka w Albanii?

Prąd elektryczny w Albanii 220 V, 50 Hz. Stosujemy wtyczki okrągłe, czasami występują wahania napięcia.

 

Jaki jest czas w Albanii?

Czas jest taki sam jak w Polsce, więc nie musisz przestawiać zegarka ;)

 

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: