Logo
Logo Logo

Passo Tonale

Włochy

Informacje o ośrodku

SNOW PARK MAPA STOKÓW

Przełęcz Passo Tonale znajduje się na granicy Lombardii i Trydentu. Wraz z pobliskim Ponte di Legno tworzy jeden z większych regionów narciarskich Adamello Ski. Rozciąga się od wysokości 1884 m.n.p.m, aż do 3100 m.n.p.m i jest to najwyżej położona stacja w słynnej Dolinie Słońca (Val di Sole). Ośrodek znajduje się u stóp lodowca Pressena, dzięki czemu sezon trwa tu praktycznie przez cały rok.

Sama miejscowość nie należy do urokliwej. Domy, podobnie jak i wyciągi ściśnięte są po dwóch stronach drogi i robią raczej przygnębiające wrażenie. Jednak okolica i same trasy dostarczają tak przyjemnych widoków, że nikt nie zwraca uwagi na wygląd samej górskiej wioski. Tym bardziej, że większość kwater, chat i hoteli jest położoną bezpośrednio przy stokach i umożliwia zjazd pod same drzwi.

Atrakcje resortu

Resort nie należy do najbardziej zatłoczonych czy hałaśliwych, a jego oferta nocnych rozrywek jest raczej ograniczona. Wynagradza to spora ilość restauracji i pizzerii oraz kawiarni, które zapewniają poranne espresso i popołudniowe cappuccino wraz z panini. Lokalną atrakcją są także wieczory przy ognisku, gdzie w blasku gwiazd można wypić lampkę dobrego wina i raczyć się lokalnymi specjałami.

Łagodne, szerokie trasy i spokojny charakter miejscowości sprawia, że to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi swobodnie mogą stawiać tu pierwsze kroki na nartach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zamiast niewygodnych orczyków, czekają tu nowoczesne i bezpieczne taśmy. Dodatkowo kurort oferuje Fantaski czyli klub dla dzieci powyżej 5 roku życia, oraz opiekę nad młodszymi dziećmi.

Dla turystów przygotowano trasy do narciarstwa biegowego i wędrówek w rakietach śnieżnych. Można wypożyczyć śnieżny skuter lub poprowadzić psi zaprzęg, albo powspinać się po lodzie. Region ma także basen, ośrodek jeździecki i kryte lodowisko. Ofertę uzupełniają loty helikopterem oraz snowkite. W 2020 r. planowane jest otwarcie nowego centrum Thermal Spa, nawiązującego stylem do śnieżnego otoczenia.

Warunki narciarskie

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu sezon w Passo Tonale trwa od listopada do końca maja, a organizatorzy dają gwarancje śniegu na cały ten okres. Trasy południowe tworzą piękny, naturalny amfiteatr, ich ustawienie do słońca sprawia, że jazda jest czystą przyjemnością, nawet dla początkujących narciarzy. Najdłużej czynna są trasy na lodowcu, a o jakość pokrywy dba gęsta sieć armatek śnieżnych.

Region zapewnia kilka malowniczych stoków dla amatorów freeridu. Zapewniają one sporo wrażeń, a jednocześnie organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo zjeżdżających. Komu będzie mało emocji, na tego czeka dobrze wyposażony snowpark z hopami, torem do snowcrossu i strefą chill-out. Dwie trasy: Valena w Passo Tonale i Valbione na Ponte di Legno umożliwiają jazdę nocną dwa razy w tygodniu, od 20 do 23.

Trasy

Region składa się z 42 nartostrad o łącznej długości 100 km. Dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi szczególnie polecane są łatwe, południowe stoki. Trasy niebieskie to w sumie 20 km. Trasy trudne rozciągają się przez 64 kilometry, a bardzo trudne przez 16 km. Dla miłośników mocniejszych wrażeń polecany jest zjazd na północnej stronie przełęczy, słynną drogą Paradiso. Jest to jedna z najbardziej wymagających czarnych tras, której koniec jest tak stromy, że nie jest w stanie wjechać na niego ratrak. Na Lodowcu Presena cały rok można jeździć po czterech trasach, długich na 7 km.

Całkowita liczba tras - 42 (100 km)
Trasy łatwe - 20 km
Trasy trudne - 64 km
Trasy bardzo trudne - 16

Wyciągi

Różnica wysokości pomiędzy najniżej, a najwyżej położonym punktem resortu wynosi 1880 metrów. Aby obsłużyć tak duży i tak rozciągnięty teren niezbędne było stworzenie nowoczesnej i sprawnie działającej infrastruktury. Na całym terenie znajdziemy 28 wyciągów. Składają się na nie 4 kolejki gondolowe, 5 orczyków i 19 wyciągów krzesełkowych (2, 3, 4 i 6 osobowych). Zwarta i przemyślana struktura sprawia, że do poruszania się po terenie resortu nie potrzebne są skibusy. Na szczycie Adamello (3000 m.n.p.m) znajduje się ski bar z panoramicznym widokiem na Lobbie, Presanella and Pian di Neve.

Całkowita liczba wyciągów - 28
Gondole - 4
Krzesełka - 19
Orczyki - 5

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: