Logo
Logo Logo

Cortina d'Ampezzo

Włochy

Informacje o ośrodku

SNOW PARK MAPA STOKÓW

Cortina d' Ampezzo to marka znana na całym świecie, która nie tylko kojarzy się z miejscem zimowego wypoczynku, ale też z drogimi futrami i jeszcze droższymi samochodami. Ten kurort dwukrotnie gościł mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W 1956 roku odbyła się tu zimowe igrzyska olimpijskie. Sporo czasu upłynęło od obu wydarzeń, ale „Królowa włoskich Dolomitów” nadal ma się wyśmienicie.

Cortina to jednak coś więcej niż doskonale miejsce na zimową eskapadę. To miejsce, które warto trochę lepiej poznać. Tu podczas popołudniowego spaceru można natknąć się na celebrytów nie tylko włoskiego formatu. To tu James Bond ratował świat przed kolejną zagładą, a potem spokojnie zamawiał martini wstrząśnięte, nie zmieszane. W Cortinie warto i należy bywać, nie tylko na nartach.

Atrakcje resortu

Miejscowość przyciąga turystów od czasów, gdy w Paryżu nie było jeszcze wieży Eiffela. Można ją określić mianem malowniczej, aczkolwiek do poznania jej uroków wystarczy półgodzinny spacer. Warto znaleźć czas na pieszą wędrówkę nad jezioro Sorapis czy Museo all'Aperto delle 5 Torri. Wkomponowane w stoki Dolomitów artyleryjskie bunkry i okopy z okresu I Wojny Światowej, robią piorunujące wrażenie.

Tu można poczuć się jak Alberto Tomba, którego platformę startową trzeba koniecznie zobaczyć na stoku Cristallo. Dla osób preferujących adrenalinę polecić można śnieżny rafting po zeskoku skoczni narciarskiej lub przejazd bobslejem po torze olimpijskim. Dodajmy do tego snow-kiting, spacer w rakietach śnieżnych czy rajd po śniegu na fat-bikach i już wiadomo, że tu nie sposób się nudzić.

Atrakcją samą w sobie jest spacer po Corso Italia. To miejsce pełne jest drogich, luksusowych butików, wykwintnych restauracji i urokliwych małych kafejek. Często odbywają się tam też pokazy mody, rewie tańca lub pokazy jazdy na łyżwach. Znajdziemy też kilka dobrych pizzerii, klubów oferujących lampkę dobrego wina, a wieczorem poszalejemy w dyskotece. Kurort nie należy jednak do najtańszych.

Warunki narciarskie

Tereny Cortiny rozciąga się od 1224 m. aż do 2930 m n.p.m. To położenie sprawia, że do dyspozycji turystów oddane są świetnie przygotowane i w 95 procentach sztucznie naśnieżone trasy. Korzystać z nich można od początku listopada aż do ostatnich dni kwietnia. Przez cały sezon tereny zjazdowe przygotowywane są z największą starannością, a jazda po nich to przyjemność, nawet przy słabszej pogodzie.

W ubiegłym sezonie kurort czynny był przez 150 dni, a średni opad śniegu oscylował wokół 120 cm. Dobre warunki sprzyjają nie tylko uprawianiu narciarstwa zjazdowego. Na narciarzy biegowych czeka malownicza, 8.5 kilometrowa trasa, najbardziej znana w tej części Włoch. Na Tofane znajduje się też snowpark podzielony na część dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych miłośników freestylu.

Trasy

Kurort może poszczycić się liczbą 74 tras o łącznej długości 120 km. Na tę liczbę składa się 45 km tras łatwych, 55 km tras trudnych oraz 20 km bardzo trudnych. Na 2500 m.n.p. znajduje się najwyżej położona droga - Ra Valles. Dodatkową atrakcją jest zjazd trasą, na której toczyli boje olimpijczycy w 1956 roku. Dziś jest to miejsce corocznych zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Dla najbardziej zapalonych, zimowych ekspertów czeka nieratrakowana trasa Vertigine Bianca zwana też trasą eko. Warto dodać, że Cortina d'Ampezzo jest częścią Dolomiti Superski. Jest to jeden z największych terenów narciarskich, który może poszczycić się 1200 km tras w 12 regionach.

Całkowita liczba tras - 74 (120 km)
Trasy łatwe - 45 km
Trasy trudne - 55 km
Trasy bardzo trudne - 20 km

Wyciągi

Na doskonale przygotowane stoki zawiezie nas 39 stale modernizowanych wyciągów. Sześć z nich to orczyki, reszta to wyciągi krzesełkowe (28) oraz pojemne gondole (5). Tutejsza infrastruktura wyciągowa jest w stanie przetransportować ok 59 000 narciarzy w ciągu godziny. Różnica wysokości między najwyższą i najniższą stacją wynosi 1766 m. Cały region składa się z trzech części: Cortina Cube (Cristallo, Faloria, Mietres), Tofana oraz Lagazuoi/5 Torri . Niestety nie ma możliwości poruszania się między nimi na nartach czy desce. Można za to korzystać z darmowego, dosyć często kursującego ski busa.

Całkowita liczba wyciągów - 39
Gondole - 5
Krzesełka - 28
Orczyki - 6

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: