Logo
Logo Logo

Ukraina

Ukraina

Czasem ciężko nam zebrać się w sobie, by wybrać się do sąsiada z bloku obok. Kiedy ostatnio złożyliśmy wizytę sąsiadowi zza wschodniej granicy? Ekipa ST zrobiła to już jakiś czas temu i zdecydowanie poleca! Ukraina zachwyca na każdym kroku – naturalnym pięknem dzikiej przyrody i niezwykłej urody miastami. Chcesz poznać ten kraj – poczuj klimat Lwowa (ze Starym Miastem wpisanym na listę UNESCO), zatrzymaj się w Kijowie (dumnej stolicy z mnóstwem muzeów), przyjrzyj się Odessie (wybudowanej ponoć za łapówkę w postaci wagonu pomarańczy)… Wybierz dobry moment i zwiedzaj bezpiecznie. Nie zapomnij… o nas! Jedziemy z Tobą!

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport na Ukrainę?

Jako polski obywatel wjeżdżasz na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu i możesz przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Nie ma konieczności posiadania wizy wjazdowej. Bierz paszport i lecimy!

 

Kiedy wybrać się na Ukrainę? Jaki jest dobry czas na wakacje na Ukrainie?

Na Ukrainie panuje klimat umiarkowany kontynentalny, czyli taki sam jak u nas. Na zwiedzanie ukraińskich miast wybierz czas od maja do września. Latem wyrusz na pieszą wędrówką po ukraińskich Bieszczadach lub wykąp w Morzu Czarnym. Zimą udaj się na narty do Bukovela.

 

Jaka waluta obowiązuje na Ukrainie?

Hrywna ( 1 UAH -  0.16 PLN )

 

Jaka jest różnica czasowa na Ukrainie?

Na Ukrainie przestawisz zegarek o godzinę do przodu. Kiedy w Polsce jest 12.00 na Ukrainie mamy 13.00.  

 

Czy na Ukrainie jest opłata klimatyczna?

We Lwowie wprowadzono opłatę turystyczną, jej wysokość zależy od standardu noclegu, który wybierzemy. 

 

Jakie są orientacyjne ceny na Ukrainie?

Ceny u naszego wschodniego sąsiada są dużo niższe w porównaniu do naszych. Impreza w klubie za grosze to norma! :D Przykładowo: bagietka kosztuje 4 UAH, woda mineralna 1.5l - 8 UAH, wódka 1l - 150 UAH, piwo Carlsberg - 15 UAH. Za obiad w restauracji zapłacimy od 60 UAH w górę.  

 

Czy można dobrze zjeść na Ukrainie?

Lubisz tłusto i syto zjeść? No to jedź na Ukrainię! Kuchnia ukraińska jest tłusta, dlatego też składnikami, bez których nie obejdzie się żadna gospodyni są: sało i śmietana. Klasykiem na Ukrainie jest barszcz ukraiński (borszcz) - gotowany na tłustym, mięsnym wywarze. Spróbuj popularnego banosza - huculskiej potrawy pochodzącej z gór. Jest to gotowana na śmietanie mąka kukurydziana, posypana bryndzą i podana ze skwarkami.

 

Co można przywieźć z Ukrainy? Jakie pamiątki?

Koniecznie przywieź: lwowską kawę, cukierki - przykładowo znane Rosheny, słynną nalewkę - Pijaną Wiśnię lub ukraińskie wina. Typowymi pamiątkami, które przypomną Ci, co przeżyłeś u wschodniego sąsiada są: przedmioty z rzeźbionego drewna, hafty, wyroby z wełny, biżuteria z bursztynu, lalki, ceramika z Zakarpacia. 

 

Jakie są plaże na Ukrainie?

Plaże nad Morzem Czarnym są w większości piaszczyste! Najlepsze są te w Odessie. Wśród wysoko ocenianych jest plaża Lanzheron, Vidrada i Kaleton, jednak na odesskim wybrzeżu jest wiele ukrytych za klifami, dzikich miejsc wypoczynku. Jedziesz z drugą połówką? Na pewno znajdziecie urokliwy kawałek plaży tylko dla Was.. ;)  Na południe od Odessy popularnym plażowym miejscem jest Czarnomorsk. Koniecznie musisz zobaczyć wyspę Dżaryłgacz - zwaną ukraińskimi Malediwami.

 

Jakie sporty można uprawiać na Ukrainie?

Zimą pośmigasz na nartach w Bukovelu - jednym z największych ośrodków narciarskich w Europie Wschodniej! Bukovel oferuje wspaniałe warunki narciarskie - posiada ponad 50 km tras o wysokości od 900 do 1370 m npm, w tym 16 wyciągów.

 

Czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Ze zwględu na panującą na wschodzie wojnę domową odradzane są podróże w tamtym kierunku, w szczególności do obwodów donieckiego i ługańskiego oraz na Krym. W pozostałych częściach kraju należy zachować ostrożność.