Logo
Logo Logo

Turcja

Turcja

Turcja położona jest w zachodniej Azji nad Morzem Śródziemnym z małym fragmentem na kontynencie europejskim oddzielonym od części azjatyckiej cieśninami: Bosforem, Morzem Marmara i Dardanelami. Od północy oblewa ją dodatkowo Morze Czarne. Graniczy z Bułgarią i Grecją w Europie, oraz z Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią w Azji.

Turcja ma bogatą ofertę skierowaną do podróżników: od kopuł i minaretów Stambułu po rzymskie ruiny zachodniego i południowego wybrzeża, od szerokich i słonecznych plaż Antalyi po zimne i śnieżne szczyty gór na wschodzie kraju, od szalonych imprez w Bodrum po wyciszone pustelnie i skalne miasta Kapadocji – znajdzie się coś dla każdego, bez względu na to, czy jedzie z plecakiem autostopem, czy też jest milionerem płynącym własnym jachtem.

 

Kiedy pojechać do Turcji?

Sezon wypoczynkowy w Turcji trwa od kwietnia do przełomu października i listopada. Największe upały przypadają na okres między czerwcem a wrześniem. Miesiące wiosenne i jesienne są idealne do zwiedzania.

 

Czy potrzebujemy wizę lub paszport do Turcji?

Tak, polscy obywatele muszą mieć wizę. Można ją nabyć na dwa sposoby: zamówić przez internet na stronie tureckiego ministerstwa (www.evisa.gov.tr) lub kupić ją na lotnisku. Wiza kupiona w internecie kosztuje ok. 20 USD, natomiast na lotnisku - 30 USD. Aby uzyskać wizę należy mieć ważny paszport minimum 180 dni od momentu wjazdu do kraju. 

 

Jakie są plaże w Turcji?

Turcja dysponuje pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami. Zdarzają się także kamieniste i żwirowe. Najlepsze plaże są w Alanyi, Side, Bodrum i Kuşadası.

 

Czy plaże w Turcji są płatne?

Plaże są generalnie bezpłatne, płaci się za wynajem leżaków i parasoli -ok. 2/3 EUR.

 

Jaki jest czas lokalny w Turcji?

W Turcji przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, czyli kiedy w Polsce mamy 12.00, w Turcji jest godzina 13.00.

 

Jaka jest waluta w Turcji?

Lira turecka ( 1 TRY - 0.67 PLN). Można płacić także dolarami i euro.

 

Jakie są gniazdka w Turcji?

Napięcie: 220 V.

 

Ile kosztuje wynajęcie auta w Turcji?

Wynajem samochodów to koszt od ok. 150 PLN/dzień. Ubezpieczenie zazwyczaj jest dodatkowo płatne. Za litr benzyny zapłacimy – ok. 4.64 PLN. Kierowcy poniżej 26. roku życia muszą się liczyć z wyższymi opłatami ze względu na mniejsze doświadczenie za kółkiem.

 

Czy można dobrze zjeść w Turcji?

Turecka kuchnia kojarzy się nam przede wszystkim z kebabem, którego rodzajów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Należy spróbować popularnych w kuchni śródziemnomorskiej przystawek - meze, wśród których znajdziemy taki rarytas jak faszerowane liście winogron. Wegetarianie również będą mieli duzy wybór, ponieważ restauracje tureckie oferują wiele potraw warzywnych. Na słodko obowiązkową pozycją jest baklawa - cienko zawijane ciasto nadziane orzechami i polane syropem miodowym. 

 

Co warto kupić będąc w Turcji?

Z Turcji warto przywieźć przyprawy - świeże, sprzedawane na bazarze. Typową pamiątką jest "oko proroka" czyli niebieski amulet przynoszący szczęście. Turcja to ogrom barw widoczny w lampkach, szkatułkach, biżuterii - warto wyposażyć się w takie akcesoria.

 

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Należy jedynie zachować ostrożność przy podróżach na wschód - tam występuje zagrożenie związane z działalnością terrorystów mniejszości kurdyjskich.

 

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: