Logo
Logo Logo

Czechy

Czechy

Czesi są narodem, który spożywa najwięcej piwa na świecie (jest tu ponad 200 różnych browarów!). Na tym właściwie moglibyśmy skończyć opowiadanie o naszych południowych sąsiadach, bo większość z Was już zaczęła pakować walizki… Ale Ekipa ST spróbowała w Czechach czegoś więcej niż piwa i kazano nam o tym choć wspomnieć. Jedliśmy również zupę z flaków i knedliczki z mięsnym gulaszem, które popijaliśmy piwem… Dobra, koniec żartów i do rzeczy! Czechy to piękny kraj, który chętnie odwiedzamy latem i zimą. Latem – zwiedzamy. Warta zobaczenia jest przede wszystkim Praga z zabytkowymi kościołami i synagogami, wieloma mostami (najstarszy most Karola zbudowano w 1357 roku) oraz górującymi nad miastem Hradczanami (największy kompleks zamkowo – pałacowy na świecie). Zimą – szusujemy na stokach i bawimy się w snowparkach. 

 

Kiedy wybrać się do Czech? 

Do Czechy najlepiej jedź od maja do września, czyli wtedy, kiedy pogoda jest najlepsza. Możesz się wtedy wybrać na górskie szlaki lub zwiedzać miasta. W miesiącach letnich Czechy penetruje najwięcej turystów, zwłaszcza Pragę, więc jeśli nie lubisz tłoków - warto wybrać na zwiedzanie inny czas np. wiosnę. Weź też pod uwagę, że od listopada do marca sporo atrakcji turystycznych jest zamkniętych. Znajdą się tutaj fani zimowego szaleństwa? no to idelanie, bo zimową porą możecie szusować po czeskich stokach!

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Czech?

Nie. Jako polski obywatel korzystasz z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Spakuj ważny dowód osobisty i lecimy degustować te czeskie piwka ;)

 

Jaka waluta obowiązuje w Czechach?

Korona czeska ( 1 CZK - 0.16 PLN) Polecamy wymienić pieniądze jeszcze w Polsce. 

 

Jaka jest różnica czasowa w Czechach?

Czechy należą do tej samej strefy czasowej, co Polska, więc godzina jest ta sama. 

 

Jakie są orientacyjne ceny w Czechach?

Za butelkę wody zapłacisz 12 CZK. Słynne czeskie piwko w typowej restauracji lub piwiarni w stolicy Czech kosztuje ok. 26-50 CZK. Piwa własnej produkcji będą droższe, ale koniecznie ich spróbuj :) Ceny obiadów w restauracjach wahają się między 150-250 CZK. Bilet jednorazowy 30 minutowy kosztuje 24 CZK. Za litr benzyny zapłacisz około 29 CZK.

 

Co warto kupić będąc w Czechach?

Alkohol! turyści najczęściej kupują absynt i piwa (Pilsner Urquell, Budweiser lub Kozel) lub wina i likiery z Moraw. Dziewczyny, Wam polecamy biżuterię Swarovskiego lub kryształy z Bohemian Crystal. Wśrod popularnych pamiątek są: porcelana z wzorem cebulowym ( Blue Onion) oraz kultowe plakaty i gadżety związane z Alfonsem Muchą lub Franzem Kafką. Przypominamy, że Czechy to stolica Krecika - maskotki i wszelkie drobiazgi z nim związane kupisz na każdym kroku ;)

 

Czy można dobrze zjeść w Czechach?

Czeska kuchnia kojarzy się najbardziej z knedlami i piwem. Knedle - mogą być ziemniaczane lub pszenne - możesz je jeść na słono, jako dodatek do dań mięsnych lub na słodko - podane z owocami jako deser. Piwem zwyczajowo popija się obiad ale także można je jeść - w postaci zupy piwnej! Najpopularniejszym, domowym czeskim daniem jest pieczeń wieprzowa z ziemniaczanymi knedlami i kapustą. Jeżeli jesteś wegetarianinem będziesz mógł spróbować smażonego sera podawanego z frytkami i sosem tatarskim. Na szybką przekąskę polecamy utopenec - małe czeskie kiełbaski ze słoniną, nadziewane piklami.

 

Czy w Czechach jest bezpiecznie?

Tak, Czechy to bezpieczny kraj. W Pradze, tak jak w każdym większym turystycznym mieście - należy uważać na kieszonkowców. 

Widok listy:
   Pokaż filtry
Zwiń