Logo
Logo Logo

#Ludzie | Kajakowy Survival | 6 dni

Mazury, Polska

Przepraszamy, aktualnie nie ma terminów na ten wyjazd.
Brak turnusów
Kajakowa przygoda na Mazurach!

Szykuje się niezła kajakowa przygoda na mazurskich rzekach i jeziorach! Pod okiem wykwalifikowanej kadry pokonamy nie jedną przeszkodę i przepłyniemy przez jedne z najbardziej malowniczych zakątków Mazur. Łap za plecak, szykuj namiot i ruszaj z nami na kajaki!

Plan spływu kajakowego

Dzień 1

Dzień 1 - Niedziela

Przyjazd do stanicy wodnej w Sorkwitach (autem do Sorkwity lub PKP z Olsztyna do Sorkwity). Spotkanie. Kolacja integracyjna w formie ogniska. 

Nocleg w namiocie (prysznic w cenie) lub w domkach z sanitariatami ogólnodostępnymi w stanicy Sorkwity.

Dzień 2

Dzień 2 - Poniedziałek - I etap spływu na trasie Sorkwity - Bieńki. Rano śniadanie w stanicy.

Trasa ma charakter rzeczno - jeziorowy i jest trasą o zwyczajowej długości (liczy sobie około 17 km). Na jej przepłynięcie potrzeba około 4 - 5 godzin wolnego płynięcia + postoje. W praktyce o czasie trwania spływu decydują sami uczestnicy, wzywając telefonicznie transport powrotny po jego zakończeniu. Do pokonania pozostają 4 jeziora (Lampackie, Lampasz, Kujno i Dłużec ) i 3 rzeki (Sobiepanka, Grabówka i Chmielówka).

Mimo sporej ilości jezior, trasa ta nie należy jednak do trudnych i przeznaczona może być nawet dla niezbyt doświadczonych kajakarzy, ale pod warunkiem zachowania ostrożności i stosowania się do podstawowych zasad bezpiecznego pokonywania jezior. 

Rozpoczynamy spływ i płyniemy do jeziora Lampasz

Spływ trasą Sorkwity - Dłużec (Bieńki) rozpoczynamy od pokonania Jeziora Lampackiego. Jest to już dość duże jezioro (278 ha) z brzegami w części tylko porośniętymi lasem. Należy więc, przy jego pokonywaniu zachować ostrożność, szczególnie przy zmiennej i wietrznej pogodzie.

Uwaga!

W wietrzne dni należy zachować ostrożność i płynąć przy brzegu w założonych kamizelkach.

Tę zasadę najlepiej stosować na wszystkich jeziorach - bez wyjątku!

Trzymając się lewego brzegu, dopływamy do jeziora Lampasz. Jest ono znacznie mniejsze od poprzedniego (76 ha) i znacznie węższe. Tu wiatr i fala nie dają się zbytnio we znaki.

Wpływamy w Sobiepankę i płyniemy do Dłużca, gdzie kończymy spływ.

Mijając po drodze zabudowania Jędrychowa i ośrodki w Borowskim Lesie, w końcówce jeziora, wpływamy w rzeczkę o nazwie Sobiepanka. Rzeczka jest krótka (około 1,5 km), urokliwa i wypłycona do tego stopnie, że zdarza się ciągnąć kajak po płyciznach przez długie odcinki.

Sobiepanką dopływamy do niewielkiego (30 ha) jeziora Kujno, w którego końcu znajdujemy ujście rzeki Grabówki.

Grabówką dopływamy do jeziora Dłużec. To jezioro jest już dużo większe - znowu należy zwiększyć czujność i płynąć przy brzegu. Na lewym brzegu jeziora, mijamy zabudowania wsi Dłużec.

Zakończenie etapu w stanicy wodnej w Bieńkach. Wieczorem kolacja (dla chętnych) i nocleg w namiocie (prysznic w cenie) lub w domkach bez łazienek z sanitariatami ogólnodostępnymi w stanicy Bieńki (prysznic w cenie noclegu). 

Dzień 3

Dzień 3 - Wtorek - II etap spływu na trasie Bieńki - Babięta. Rano śniadanie w stanicy.

Trasa rzeczno - jeziorowa. Najpierw Jezioro Białe i zaraz, po około 2 km, ucieczka w piękną, cichą i kameralną rzekę Dąbrówkę. Trasa o długości około 11 km (2-3 godziny płynięcia + postoje). Zakończenie spływu w Babiętach na przenosce kajaków przy młynie wodnym z restauracją Czarci Młyn.

Charakterystyka trasy

Trasa Bieńki - Babięta jest trasą krótszą od tras zwyczajowych (około 10 km) i ma charakter rzeczno - jeziorowy z przewagą odcinków rzecznych. Na jej pokonanie wystarczy około 2-3 godzin wolnego płynięcia + postoje.

Do przepłynięcia pozostają 3 rzeki (Dąbrówka, Gancka Struga i Babięcka Struga) i 1 jezioro (Jezioro Białe).

Stopień trudności trasy

Trasa jest w miarę bezpieczna i płynąć nią mogą nawet mało doświadczeni kajakarze, pod warunkiem zachowania ostrożności przy przepływaniu przez Jezioro Białe, na którym, przy wietrznej pogodzie, zdarza się wysoka fala.

Zakończenie etapu w stanicy wodnej w Babiętach. Wieczorem kolacja (dla chętnych) i nocleg w namiocie (prysznic w cenie) lub w domkach 4 os. z łazienkami w stanicy Babięta. 

Dzień 4

Dzień 4 - Środa III etap spływu na trasie Babięta - Spychowo. Rano śniadanie w stanicy.

Trasa o długości około 13 km (3-4 godziny płynięcia + postoje) jest trasą rzeczno - jeziorową z jeziorami Zyzdrój Wielki i Mały oraz przenoską kajaków na śluzie Lalka do pokonania. Śluza znajduje się w końcu jeziora Zyzdrój Mały u wejścia w rzekę zwaną Zyzdrojską Strugą). Jeziora połączone są ze sobą urokliwymi rzekami (Babięcką Strugą i Zyzdrojową Strugą)

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Babięta - Spychowo ma zwyczajową długość (około 13 km) i charakter rzeczno - jeziorowy.

Do pokonania 2 rzeki (Babięcka Struga i Zyzdrój) , 3 jeziora (Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały i część Jeziora Spychowskiego) i jedna z dłuższych przenosek kajaków przy śluzie Lalka.

Uwaga!

Przy złej pogodzie należy zachować ostrożność po wpłynięciu na jezioro Zyzdrój Wielki.

Pokonanie Zyzdroju przy zmiennej bądź wietrznej pogodzie, wymaga żelaznego stosowania się do zasad bezpiecznego pokonywania jezior.

Stopień trudności trasy

Mimo dość trudnej przenoski kajaków i jezior na trasie spływu, zachowuje ona jednak w miarę bezpieczny charakter.

Przy zachowaniu minimum ostrożności przy pokonywaniu jezior, mogą płynąć nią nawet mało doświadczeni kajakarze.

Zakończenie etapu w stanicy wodnej w Spychowie.

Wieczorem kolacja (dla chętnych) i nocleg w namiocie (prysznic w cenie) lub w domkach 5 os. z łazienkami w stanicy Spychowo.

 

Dzień 5

Dzień 5 - Czwartek - IV etap spływu na trasie Spychowo - Zgon. Rano śniadanie w stanicy.

Trasa nieco krótsza od zwyczajowych, bo o długości około 10,5 km (2-3 godziny płynięcia + postoje). Trasa praktycznie rzeczna za wyjątkiem jeziora Uplik, które jest jeziorem wąskim, urokliwym i nie narażonym na wiatr i fale.

Krótka charakterystyka trasy

Trasa Spychowo - Zgon jest trasą o charakterze rzeczno - jeziorowym i jest odrobinę krótsza w zestawieniu ze zwyczajowymi trasami (około 10,5 km długości). Na jej pokonanie potrzebujemy około 2-3 godzin relaksowego spływu + postoje.

Do przepłynięcia rzeka o nazwie Spychowska Struga (około 4 km długości), niewielka część jeziora Zdróżno, jezioro Uplik i początek Jeziora Mokrego.

Stopień trudności trasy

Jest to trasa krótka, łatwa i bezpieczna, pomimo , że prowadzi w części przez jeziora.

Jest wybierana często "na rozruch" lub w dniu przyjazdu, jeśli przyjazd następuje dość późno i nie ma już możliwości przepłynięcia dłuższego etapu.

Zakończenie etapu w stanicy wodnej w Zgonie lub na jednym z pól namiotowych w Zgonie. Wieczorem kolacja (dla chętnych) i nocleg w namiocie (prysznic w cenie) lub w domkach bez łazienek z sanitariatami ogólnodostępnymi (prysznic w cenie noclegu).

Dzień 6

Dzień 6 - Piątek - V etap spływu na trasie Zgon - Krutyń. Rano śniadanie w stanicy.

Trasa liczy około 13 km i ma charakter jeziorowo - rzeczny. W swej większej części przebiega przez jedno z największych i bardziej uciążliwych jezior na szlaku - Jezioro Mokre. Jezioro Mokre wymaga od kajakarzy zachowania rozwagi i stosowania się do podstawowych zasad bezpiecznego pokonywania jezior.

Przy bezwietrznej pogodzie jest to bardzo piękne, bogate w liczne zatoczki umożliwiające kąpiel jezioro.

W wietrzną pogodę natomiast (najlepiej w każdą) Jezioro Mokre wymaga od kajakarzy zachowania rozwagi i stosowania się do podstawowych zasad bezpiecznego pokonywania jezior.

W bardziej wietrzną pogodę lepiej płynąć wczesnym ranem lub po południu. Wówczas wiatr jest mniejszy.

Przy skrajnie niesprzyjających warunkach pogodowych konieczne jest nawet podjęcie decyzji o przerwaniu spływu i przeczekaniu na brzegu lub w ogóle rezygnacji z wypłynięcia.

Stopień trudności trasy

Ze względu na Jezioro Mokre, trasa Zgon - Krutyń polecana jest raczej kajakarzom z pewną praktyką i doświadczeniem.

Po zmaganiach na Mokrem (oby nie) wpływa się do rezerwatu Krutynia i na Jezioro Krutyńskie - kameralne i piękne śródleśne jezioro, wzbogacone o jeszcze piękniejszy odcinek rzeki Krutyni.

Zakończenie etapu w stanicy wodnej w Krutyni.

Brak turnusów

Transport na kajaki

Do stanicy wodnej w Sorkwitach musimy dojechać sami. Można przyjechać własnym autem (parking około 10 zł / doba) lub PKP do Olsztyna, a stamtąd pociągiem Sorkwity. Już można poczuć przygodę!

Co z powrotem?

Oferta nie zawiera ceny powrotu na miejsce startu spływu do Sorkwity. Jednakże przygotowaliśmy dla Was kilka opcji, jak możemy dostać się do Sorkwity. 

 • Jeśli przyjechałeś / przyjechałaś swoim autem zabierzemy na parking tylko kierowców (5 os max.) następnie sami wracacie autami po resztę ekipy, która zakończy spływ w Krutynii- wówczas przejazd jest za darmo
 • Jeśli uczestnicy spływu wracają autobusem do Sorkwity wówczas przejazd kosztuje miedzy 20 a 30 zł / os - cena uzależniona jest od wielkości autobusu.
 • Jeśli uczestnicy spływu wracają autobusem do miejscowości Ruciane na stacje PKP wówczas przejazd kosztuje miedzy 12 a 18 zł /os.
 • Wszystko zależy od okoliczności i od turnusu.

Postaramy się zapewnić Wam najkorzystniejszą opcje! 

 

Przygotowanie na kajaki

Co zabrać ze sobą na kajaki?

Pamiętaj, że Twój plecak oraz kajak ma ograniczoną pojemność co oznacza, że musisz spakować się jak najbardziej praktycznie i wykorzystać dostępną przestrzeń na maksa! 

Na kilkudniowy spływ polecamy zabrać ze sobą następujące rzeczy:

 • Waterbag! (albo inny hermetyczny pojemnik, w którym schowasz telefon, klucze, dokumenty, pieniądze - dobra sprawa, szczególnie, że jesteśmy na wodzie i w tej wodzie możemy wylądować!)
 • Kasa! (pamiętaj, że nie wszędzie działają karty płatnicze, zabierz więc gotówkę)
 • Krem z filtrem! (słońce potrafi mocno zaatakować podczas spływów!) 
 • Krem po opalaniu! (gdyby słońce zaatakowało za mocno!)
 • Czapkę, kapelusz, chustę! (znowu to słońce...)
 • Odpowiednie buty! Mogą być takie jak na chorwacką plaże (do chodzenia w wodzie), albo tenisówki, których nie będzie Ci szkoda jak zamokną
 • Rękawiczki rowerowe! (można się śmiać, ale po kilku godzinach spędzonych na wiosłowaniu poczujesz, że lepiej je mieć niż zostawić je w domu)
 • Okulary przeciwsłoneczne (żeby widzieć pod słońce) 
 • Ubrania! (Wiadomo, ale jeśli masz to zabierz takie, które szybko schną. Przydać się mogą także ubrania na przebranie podczas spływu)
 • Strój kąpielowy! (będzie okazja żeby wskoczyć do jeziora!
 • Kurtkę przeciwdeszczową! (Co jak będzie padało? No mam kurtkę!)
 • WODĘ! (albo coś do picia)
 • Przekąski! (trzeba uzupełniać energię podczas pływania)
 • Coś od komarów! (i tak nie pomoże, ale przynajmniej trochę je odstraszy)

W przypadku naszego spływu mamy ten komfort, że większe bagaże przewozi dla nas bus i transportuje je od stanicy do stanicy podczas gdy my pokonujemy kolejne rzeki i jeziora w kajakach. Co możesz wrzucić do takiego bagażu? Kilka podpowiedzi od nas:

 • Namiot, śpiwór, karimatę albo materac
 • Talerz, nóż, sztućce
 • Zapas jedzenia i picia (jedzenie najlepiej takie, które zbyt szybko się nie psuje)
 • Latarkę
 • Przybory toaletowe
 • Odpowiednią odzież do spania - tak na wszelki wypadek jak by było zimno
 • Worki na śmieci 
 • Podręczną apteczkę (plastry, bandaż, woda utleniona, krem na poparzenia / ukąszenia owadów, leki (jeśli jakieś przyjmujesz), coś przeciwbólowego i przeciwgorączkowego)

Dla hardcore'owców:

 • Saperka
 • Toporek
 • Linki
 • Kompas i mapa
 • Nóż taktyczny 
 • Krzesiwo

Teraz na pewno odpowiednio się przygotujesz na spływ! Nic tylko ruszać na kajakową wyprawę!

Cena zawiera
 • 5 noclegów w 5 stanicach na trasie Sorkwity - Krutyń (nocleg w namiotach lub domkach w zależności od wybranej opcji)

 • Wyżywienie (w zależności od wybranej opcji)

 • Kolacja integracyjna pierwszego dnia w formie ogniska

 • Wynajem kajaków dwuosobowych wraz z transportem na trasie Sorkwity - Krutyń

 • Wynajem namiotów (w zależności od wybranej opcji) - w przypadku zniszczenia/uszkodzenia uczestnik pokrywa szkody

 • Przewóz bagaży każdego dnia miedzy stanicami

 • Wynajem ratownika, który jest jednocześnie przewodnikiem (jeden na 20 osób)

 • 📢Obsługa opiekuna ST i program animacyjny

Nie zawiera (obowiązkowe)
 • Dojazdu do stanicy wodnej w Sorkwitach (autem do Sorkwity lub PKP do Olsztyna i z Olsztyna do Sorkwity)

 • Wynajmu śpiwora i karimaty. Ze względów epidemiologicznych sugerujemy zabrać je ze sobą we własnym zakresie

 • 📛 Ubezpieczenie KL + NNW (30 zł - doliczane do umowy)

 • Powrotu na miejsce startu spływu do Sorkwity

 • Parkingu w Stanicy Sorkwity - ok 10 zł /dobę

 • Po zakończeniu spływu dowozu na stacje PKP w Ruciane lub Mrągowie - ok 8 zł / os

 • Wyżywienia (kolacje i obiady) w stanicach. Pilot ST na życzenie uczestnika może dokonywać rezerwacji posiłków każdego dnia przed przypłynięciem do stanicy

 • Kąpieli pod prysznicem w stanicy Krutynia po zakończeniu spływu - ok 5 zł

 • Opłat klimatycznych pobieranych w stanicach ok. 15 zł

Podziel się i zbierz ekipę