Logo
Logo Logo
Potwierdzone wyjazdy >
Sprawdz aktualnie obowiązujace obostrzenia >

Bośnia

Bośnia

Bośnia i Hercegowina to jeden z tych nieoczywistych kierunków turystycznych i jeden z ostatnich dzikich zakątków Europy, w który ekipa ST postanowiła się zapuścić i przeprowadzić dokładną eksplorację. Co nam z tego wyszło? Okazało się, że Bośnia i Hercegowina nie kończą się na Mostarze (zwiedzamy go podczas tripów po Bałkanach) czy Sarajewie. Zachwyciło nas miasteczko Blagaj – tutaj swoje źródło ma rzeka Buna, z której wyrastają wapienne skały i… klasztor derwiszów (zwiedzanie pochodzącego z XV wieku Tekke jest bezpłatne). Ogromne wrażenie zrobił na nas Visegrad z XVI-wiecznym, kamiennym mostem na Drinie, Pocitelj z XV-wieczną twierdzą górującą nad miastem oraz park Sutjeska… Nie będziemy się rozpisywać – wolimy pokazywać w realu! Zabierzesz się z nami na prawdziwe zwiedzanie Bośni i Hercegowiny?

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport do Bośni i Hercegowiny?

Nie. Jako polski obywatel jesteś zwolniony z obowiązku posiadania wizy na pobyt do 90 dni. Wystarczy Ci ważny dowód osobisty. Istnieje formalny wymóg okazania środków finansowych wystarczających na czas pobytu (150 BAM na 1 dzień pobytu). To co, lecimy na wycieczkę? :D

 

Kiedy wybrać się do Bośni i Hercegowiny? Jaki jest dobry czas na wakacje w Bośni i Hercegowinie? 

Każdy czas jest dobry! Do Bośni możesz podróżować cały czas, ponieważ ten kraj oferuje aktywności na każdą porę roku! Wiosną i jesienią pozwiedzasz, latem zrelaksujesz się na plaży z piwkiem lub na górskim szlaku, a zimą pośmigasz na nartach w Górach Dynarskich. Klimat kontynentalny sprawia, że zimy są tu śnieżne i mroźne a lata upalne. Wpływy śródziemnomorskie poczujesz na zachodzie - wybrzeże adriatycke przywita Cię piekną pogodą. Za to w górach - Alpach Dynarskich - powyżej 1700 metrów jest bardzo zimno, a temperatura może nie wzrosnąć powyżej zera nawet przez pół roku. Najlepszą porą na szusowanie na nartach jest okres od stycznia do marca.

 

Jaka waluta obowiązuje w Bośni i Hercegowinie?

Marka zamienna ( 1 PLN - 0.44 BAM ), możesz też płacić w euro.

 

Jaka jest różnica czasowa w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina należy do tej samej strefy czasowej co Polska, więc po przyjeździe nie przestawiasz zegarka ;)

 

Czy w Bośni i Hercegowinie jest opłata klimatyczna?

Tak, około 1 EUR za dobę.

 

Jakie są orientacyjne ceny w Bośni i Hercegowinie?

W Bośni ceny są podobne do polskich. Za chleb zapłacisz 1 BAM, za wodę mineralną 1 BAM, natomiast piwerko kosztuje 1.5 BAM. Tanie są wina i papierosy, czyli ekwipunek imprezowy gwarantowany ;) Obiad w restauracji to koszt około 8-12 BAM.

 

Co warto kupić będąc w Bośni i Hercegowinie?

Dla uciechy podniebienia przywieziesz z Bośni typowy dla Bałkanów trunek - rakiję. Dobrą pamiątką dla miłośników kawy będzie bośniacka kaffa. Spróbuj wina z dzikich jeżyn ze zwględu na właściwości prozdrowotne. Klasycznym upominkiem może być wszelkie rękodzieło: kute metalowe naczynia, ozdobne lampy i talerze, zestawy do parzenia kawy, czy muzułmańskie kołatki do drzwi.

 

Jakie są plaże w Bośni i Hercegowinie?

Jedynym kurortem Bośni jest Neum. Miasteczko oferuje doskonałe żwirowe plaże, wodę o lazurowym kolorze i przepiękne widoki na góry okalające wybrzeże. Idealnie!

 

Jakie sporty można uprawiać w Bośni i Hercegowinie?

A może trochę sportu zamiast kacowania na plaży :D Bośnia i Hercegowina to wymarzony kierunek dla aktywnych. Tamtejsze Góry Dynarskie oferują szlaki piesze lub rowerowe, a wiele rzek daje Ci możliwość przeżycia mniej lub bardziej ekstremalnych spływów kajakowych lub raftingów! Jeżeli sporty wolisz zimą ten bałkański kraj to ciekawa propozycja również dla Ciebie :D. Tylko w okolicach Sarajewa znajdują się trzy spore ośrodki narciarskie (Bjelasnica, Jahorina, Ravna Planina). 

 

Czy w Bośni i Hercegowinie jest bezpiecznie?

Zdażają się kradzieże dokumentów, dlatego warto nosić je oddzielnie i mieć przy sobie ich kopie. Pamiętaj o nierozwiązanym problemie bezpańskich psów. 

Widok listy:
Liczba ofert spełniających kryteria: