Logo
Logo Logo

Perły Portugalii | Porto+Lizbona+wybrzeże Atlantyku

Portugalia, Europa

Przepraszamy, aktualnie nie ma terminów na ten wyjazd.
Brak turnusów
Zwiedzamy, podziwiamy, zachwycamy się!

Portugalczycy od lat spierają się, które z tych miast jest piękniejsze. O ile Lizbona przypomina scenerię bajek Disneya, o tyle Porto przywołuje na myśl powieści fantasy. Oba miasta łączy spektakularne położenie. W obu można zarówno cieszyć się typowo miejskimi atrakcjami, jak i odpocząć na łonie natury. Na tym wyjeździe zwiedzimy jedno i drugie!

Wejdziemy do najciekawszych miejsc, spróbujemy lokalnych potraw, win i likierów. Przepłyniemy się tradycyjną łodzią po rzece Douro, a także wyskoczymy za miasto! Odwiedzimy słynny Pałac Pena w Sintrze, a następnie dotrzemy na koniec świata, do złocistych plaż i majestatycznych klifów nad Atlantykiem.

Wieczorem czeka na nas niepowtarzalne nocne życie pereł Portugalii, które nigdy nie śpią! ;)

Ekipa ST

PORTO

Porto

Już sama lokalizacja miasta wydaje się być czystym szaleństwem. Zwieszone majestatycznie na krawędziach skalistych klifów wysoko nad rzeką Douro, Porto wygląda jak ze snu.

Miasto przypomina dziecięcą makietę urealniającą wizje rodem z powieści fantasy. Nie dziwi zatem, że ta tajemnicza, baśniowa i miejscami nieco mroczna sceneria stała się natchnieniem do stworzenia świata magii i czarodziejów. To właśnie tutaj J.K. Rowling pracowała nad pierwszym tomem powieści o Harrym Potterze. Wnętrza szkoły magii o tysiącach ruchomych schodów i pełnej tajemniczych przejść odnajdziemy w księgarni Lello, zaś zamkowy plac, na którym młodzi czarodzieje spędzali szkolne przerwy czeka na nas przed monumentalną Katedrą Sé do Porto. Wąskie i chaotyczne uliczki, wzdłuż których ciągną się fikuśnie ozdobione domy w połączeniu z kolorowymi witrynami sklepów wyglądają jak wypisz-wymaluj – Ulica Pokątna! A asortyment znajdziemy w nich najdziwniejszy z możliwych. Książkowy sklep z miotłami istnieje tu naprawdę! Z tą różnicą, że te sprzedawane w Escovaria de Belomonte nadają się niestety jedynie do zamiatania. Podobnie wystrój znacznej części lokali i restauracji przypomina filmowe kadry. Wrażenie przeniesienia się do magicznego świata dopełniają przechadzający się w tradycyjnych długich, czarnych pelerynach studenci.

Porto i Wielką Brytanię łączą nie tylko literackie inspiracje! Wyspiarze rozsmakowali się także w winie Porto i dzięki temu spopularyzowali je na całym świecie. Mocny i słodki trunek o aromacie wanilii, dębu i korzennym posmaku dojrzewa i jest butelkowany w mieście Vila Nova de Gaia na drugim brzegu rzeki. Te przemysłowe przedmieścia przyciągają dziś smakoszy wina z całego świata. Czekają tu na nich liczne winiarnie, w których można oddać się degustacji niezliczonych rodzajów wina w przerobionych na klimatyczne bary piwnicach. Oba miasta spina sześć mostów, z których w ciepłych miesiącach niemal codziennie można obserwować akrobatyczne skoki do wody w wykonaniu młodych Portuenses.

Prawdziwą wisienką na torcie jest rejs tradycyjną łodzią - barco rabelo, podczas którego można smakować zarówno wina, jak i górującego nad rzeką miasta!

LIZBONA

Lizbona

Jest jednym z najstarszych miast Europy. Ponad 3 000 lat temu feniccy założyciele nazwali ją bezpiecznym portem, dziś nazwa Lisboa w języku portugalskim przywołuje na myśl „dobre miejsce”. Już sama lokalizacja jest niezwykła.

Stolica Portugalii położona jest na malowniczych wzgórzach przy ujściu rzeki Tag do Oceanu. Stąd niezliczone punkty widokowe na niesamowitą panoramę miasta. Znad kolorowych kamieniczek tu i ówdzie wystają wieżyczki i kopuły. Całość bajkowego krajobrazu dopełnia górujący nad miastem średniowieczny zamek św. Jerzego. Niemal każdy budynek pokrywają barwne mozaiki przedstawiające obrazy złożone z setek ceramicznych płytek – azulejos, dzięki czemu Lizbona przypomina prawdziwe dzieło sztuki. Co więcej, pamiątką po wielkich odkryciach geograficznych i dawnym imperium jest nie tylko bogata architektura, ale także drzewa pieprzowe, eukaliptusy czy kwitnące na fioletowo jacarandy. To prawdopodobnie najbardziej ukwiecona stolica świata, czemu bez wątpienia sprzyja klimat. Gorące lata i umiarkowanie chłodne zimy sprawiają, że turyści przyjeżdżają tu cały rok. A z każdym kolejnym jest ich coraz więcej.

Choć to właśnie stąd wyruszali pierwsi żeglarze odkrywający nowe lądy, to sama Lizbona została „odkryta” stosunkowo niedawno. Przez ponad 40 lat ukrywał ją przed światem dyktator, który uniemożliwił jej rozwój zgodny z ówczesną modą i technologią. Chociaż kto wie, czy w ten sposób nie przysłużył się miastu. To jedno z niewielu takich miejsc, które zachowały swój starodawny charakter. Nad wąskimi uliczkami wciąż suszy się pranie, przed domami grilluje sardynki, a za każdym rogiem czekają na nas przytulne małe bary z pysznymi przekąskami, zimnym piwem, winem i orzeźwiającą wiśniówką – Ginją lub słodkim, ziołowym Eduardino.

Nietrudno też usłyszeć ulicznych grajków czy improwizowane fado – tradycyjne portugalskie pieśni z nutką nostalgii. Prawdziwe życie zaczyna się jednak po zmroku. To właśnie wtedy liczne pałace mieszczące dziś w sobie eleganckie restauracje, modne butiki, galerie sztuki, a nawet dyskoteki zapełniają się ludźmi. Dzisiaj Lizbona to dynamiczne miasto łączące staroświecki urok i lokalny koloryt ze współczesnymi atrakcjami.

SINTRA

Sintra

Malownicze położenie na niewielkim paśmie górskim Serra de Sintra między Lizboną a wybrzeżem przyciągnęło tu w XVIII wieku portugalskich możnowładców i bogatych kupców. Bajeczne fortuny i ekscentryczne wizje budowniczych zaowocowały powstaniem licznych zamków, pałaców i kamieniczek, które ozdobiły okoliczne wzgórza. Wymyślne budowle, rozległe parki i ogrody oraz baśniowe i nieco mroczne historie z nimi związane sprawiły, że Sintra uważana jest za jedno z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych miejsc w Portugalii.

 

PAŁAC PENA

Pałac Pena (port. Palácio Nacional da Pena)

To zdecydowanie najsłynniejszy z pałaców Sintry. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest również Pomnikiem Narodowym. Co więcej, zasłynął jako jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wieku na świecie! Nie dziwi zatem, że ten przypominający dziecięcą budowlę z klocków pałac nosi miano jednego z cudów Portugalii. Zachwyca nie tylko fantazyjny kształt, ale też intensywna kolorystyka! Niemal każda ściana jest pomalowana inaczej, przez co całość przypomina tort urodzinowy! Co ciekawe, ta cukierkowa perła architektury przyciąga nie tylko turystów, ale jest też okazjonalnie użytkowana w celach reprezentacyjnych przez prezydenta Republiki Portugalskiej oraz innych wysokich urzędników państwowych.

PRAIA DA URSA

Praia da Ursa

Czyli Plaża Niedźwiedzicy, swoją nazwę zawdzięcza monumentalnym formacjom skalnym, z których jedna przypomina niedźwiedzicę. Tak zwane Giganty z Ursa stoją dumnie przed wysokimi klifami i stromo opadającymi skałami. Poszarpany przez wiatr i niespokojny ocean żółto-pomarańczowy krajobraz kontrastuje z drobnym złotym piaskiem i błękitem wysokich fal. O uroku i wyjątkowości tego miejsca stanowi dodatkowo jego dzikość. Nie ma tu betonowej infrastruktury, ani tłumu turystów. To jedno z nielicznych tak pięknych miejsc, w których można w spokoju delektować się urokami natury.

 

CABO DA ROCA

Cabo da Roca

„Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa” - „Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”, w ten sposób opisał to miejsce słynny portugalski pisarz Luís de Camões w eposie narodowym – Luzjadach. Przed zapoczątkowaną przez Portugalczyków epoką wielkich odkryć geograficznych uważano, że to właśnie tutaj kończy, bądź zaczyna się świat. Dziki i surowy przylądek wznoszący się 144 metry nad wzburzonym Atlantykiem wygląda wręcz mitycznie. Cabo da Roca stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt Europy. Zatem poruszając się na wprost najbliższe miejsce, w którym możemy stanąć suchą stopą znajduje się 5593 kilometry stąd w amerykańskim stanie Delaware.

CASCAIS

Cascais

Gdy tylko słońce mocniej przygrzewa (czyli przez większość roku) to urocze rybackie miasteczko zamienia się w tętniący życiem kurort. Lizbończyków przyciągają tu piękne piaszczyste plaże i lazurowa woda. Wakacyjna atmosfera przyciągnęła również portugalską rodzinę królewską, która w XIX wieku wybudowała tutaj swoją letnią rezydencję. Za królem Luísem I przybyła tu arystokracja i inne bogate rody, które wybudowały pełne przepychu wille, zdobione dworki i piękne ogrody. Dzięki temu w Cascais można dziś zarówno poplażować, wypić drinka z palemką, jak i nacieszyć oczy dekoracyjną architekturą.

Brak turnusów

Wyżywienie Portugalia

Wyżywienie

We własnym zakresie.

W okolicy znajdują się liczne restauracje i przytulne rodzinne lokale, w których zjemy w myśl zasady „niedrogo, pysznie i syto”! Portugalska kuchnia jest bogata i różnorodna, my proponujemy skosztować takich dań jak:

Bacalhau à Brás

Bacalhau com natas

Sardinhas assadas

Cataplana

Caldeirada

Pastéis de nata

Pastéis de bacalhau

Rissóis de camarão

Rissóis de leitão

Francesinha

Bifana

Bitoque

Frango piri piri

Caldo verde

Açorda

Ovos moles

Brak turnusów

Dzień 1
 • Wylot z Krakowa do Porto

 • 🏢Transfer do hotelu komunikacją miejską / zakwaterowanie w hotelu 3* w centrum miasta

 • Czas wolny na obiad w jednej z lokalnych restauracji

 • Pierwszy wspólny spacer po mieście

 • Nocleg w Porto

Dzień 2
 • Śniadanie w jednej z lokalnych restauracji

 • Wspólne zwiedzanie Porto (m.in.: Kościół i Wieża Kleryków, Księgarnia Lello, Sé do Porto, Dworzec São Bento Ribeira, Most Luísa I, Vila Nova de Gaia)

 • Czas wolny na obiad w jednej z lokalnych restauracji

 • Degustacja wina

 • Wieczorny rejs po rzece Douro

 • Odkrywanie nocnego życia Porto

 • 🏢Nocleg w Porto

Dzień 3
 • Śniadanie w jednej z lokalnych restauracji

 • Poranny przejazd do Lizbony

 • 🏢Zakwaterowanie w hotelu 3* w centrum miasta

 • Czas wolny na obiad w jednej z lokalnych restauracji

 • Wspólne zwiedzanie miasta

 • Wspólnie doświadczymy nocnego życia Lizbony w dzielnicy Bairro Alto

 • 🏢Nocleg w Lizbonie

Dzień 4
 • Śniadanie w jednej z lokalnych restauracji

 • Dalsze zwiedzanie Lizbony (m.in.: Klasztor Hieronimitów, Torre de Belém, Alfama, Katedra Sé, Zamek św. Jerzego, Kościół de São Domingos)

 • Czas wolny

 • Wieczorna integracja

 • 🏢Nocleg w Lizbonie

Dzień 5
 • Śniadanie w jednej z lokalnych restauracji

 • Wyjazd do Sintry

 • Zwiedzanie parku i Pałacu Pena

 • przejazd przez Park Przyrodniczy Sintra-Cascais

 • Zejdziemy na Praia da Ursa (Plażę Niedźwiedzia), następnie zobaczymy ogromne klify przylądku Cabo da Roca

 • Spacer po miasteczku i plaży w Cascais

 • Powrót do Lizbony

 • Czas wolny na kolację i ostatnie zakupy

 • Wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko około 22:00

Dzień 6
 • Wylot samolotem z Lizbony i lądowanie w Warszawie we wczesnych godzinach porannych

Ubezpieczenie KL + NNW STANDARD

Oferowane przez nas ubezpieczenie UNIQA jest jednym z najlepszych na rynku. Jest to ubezpieczenie, które powinno wystarczyć nawet na najbardziej skomplikowaną hospitalizację. Centrum Alarmowe – czynne 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Do Centrum Alarmowego należy bezzwłocznie zgłaszać wszystkie zdarzenia objęte ubezpieczeniem, w celu uzyskania pomocy i skierowania do właściwej placówki.

Suma Ubezpieczenia: KL 20 000 €
Koszty Ratownica 6 000 €
NNW 4 000 €

 

Telefon: + 48 22 599 95 22

Ubezpieczenie KL + NNW PREMIUM

Oferowane przez nas ubezpieczenie UNIQA jest jednym z najlepszych na rynku. Jest to ubezpieczenie, które powinno wystarczyć nawet na najbardziej skomplikowaną hospitalizację. Centrum Alarmowe – czynne 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Do Centrum Alarmowego należy bezzwłocznie zgłaszać wszystkie zdarzenia objęte ubezpieczeniem, w celu uzyskania pomocy i skierowania do właściwej placówki. 

Suma Ubezpieczenia: KL 40 000 €, Koszty Ratownictwa: 6 000 €, NNW: 10 000 €.
Utrata Bagażu Podróżnego: 200 €
OC prywatne: 10 000 €
OC sportowe: 10 000 €
Obejmuje również choroby przewlekłe oraz sporty amatorskie.

Telefon: + 48 22 599 95 22

Paszport

Paszport nie jest wymagany. Wystarczy WAŻNY dowód osobisty.

Przed rozpoczęciem wyjazdu prosimy się upewnić jaka jest data ważności dokumentu i czy nie został on nigdy zgłaszany jako zaginiony.

Jeżeli okaże się, że dokument jest nieważny lub został kiedykolwiek zgłoszony jako zaginiony nie będzie możliwości przekroczenia granicy.

MACIEJ TARANIUK

Koordynatorem tego wyjazdu jest Maciej Taraniuk.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nim na Messengerze klikając w poniższy link:

Zadaj pytanie

Cena zawiera
 • Przelot samolotem na trasie Kraków – Porto, Lizbona – Warszawa

 • Mały bagaż podręczny 40 × 25 × 20 cm oraz bagaż rejestrowany 119 × 119 × 81 cm, 20 kg i opłaty lotniskowe

 • 🏢2 noclegi w hotelu w Porto i 2 noclegi w hotelu w Lizbonie

 • Przejazd na trasie Porto – Lizbona

 • Zwiedzanie Porto i Lizbony

 • Przejazd i zwiedzanie na trasie: Sintra, park i Pałac Pena – Park Przyrodniczy Sintra-Cascais – Praia da Ursa – przylądek Capo da Roca – Cascais

 • Rejs po rzece Douro

 • Opieka kadry ST

 • SMS-owy serwis informacyjny (wiadomości wyjazdowe na Twoja komórkę)

Nie zawiera (obowiązkowe)
 • Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego - 15 PLN (doliczane do umowy)

 • Turystycznego Funduszu Pomocowego (15 PLN doliczane do umowy)

 • 📛 Ubezpieczenia KL i NNW - 80 PLN (doliczane do umowy)

 • Opłaty dewizowej - 85 € (płatne w panelu klienta do 3 dni przed rozpoczęciem wyjazdu)

 • Kaucja zwrotna - 25 €

Podziel się i zbierz ekipę