Logo
Logo Logo

Litwa

Litwa

Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie… kto Cię odwiedzi! Gdy jest mowa o Litwie, ciężko się oprzeć pokusie zacytowania Mickiewicza, prawda? Nie oparliśmy się ani cytowaniu, ani odwiedzeniu tego bałtyckiego kraju i… niczego nie żałujemy! Chcesz poznać Litwę? Ekipa ST jest gotowa Ci ją pokazać! Wilno to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Europy Wschodniej, z mnóstwem zabytków: od Świątyni św. Anny, przez wileńską starówkę, po Wileńską Ostrą Bramę. Ale nie na Wilnie Litwa się kończy! Warta zobaczenia jest również unikatowa Mierzeja Kurońska (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO), czy Trok nad jeziorem Galwe. 

 

Czy potrzebna jest wiza lub paszport na Litwę?

Nie. Pakuj walizkę, bierz dowód i lecimy! :D

 

Kiedy wybrać się na Litwę? Jaki jest dobry czas na wakacje na Litwie?

Litewski klimat nie różni się od naszego. Najlepiej odwiedzać ten kraj od maja do września. 

 

Jaka waluta obowiązuje na Litwie?

Euro

 

Jaka jest różnica czasowa na Litwie?

Na Litwie przestawisz swój zegarek godzinkę do przodu, czyli kiedy u nas jest 12:00, na Litwie mamy 13:00 ;)

 

Czy na Litwie jest opłata klimatyczna?

Tak, w wielu miejscowościach turystycznych oraz w stolicy obowiązuje opłata miejscowa w wysokości 1 EUR za dobę pobytu.

 

Jakie są orientacyjne ceny na Litwie?

Po wprowadzeniu euro ceny na Litwie poszły w górę. Są wyższe niż w Polsce, jednak nie odczujesz tak dużej różnicy. Ceny poszczególnych produktów przedstawiają się następująco: woda mineralna 0.60 EUR/1.5l, chleb 0.80 EUR, jajka 1.5 EUR. Piwko kupisz już od 1 EUR a wódkę od 4 EUR. Za lokalne rarytasy w restauracji zapłacisz 10-20 EUR. 

 

Czy można dobrze zjeść na Litwie?

Jeśli lubisz syto zjeść, litewskie przysmaki przypadną Ci do gustu ;) Kuchnia litewska to przede wszystkim: ziemniaki, skwarki, śmietana i czarny chleb. Na bazie tych składników przyrządza się popularne potrawy tj. cepeliny, bliny żmudzkie czy chłodnik podawany z ziemniaczkami mmmm :D Cepeliny są znane u nas jako kartacze - są to pyzy ziemniaczane, robione bez mąki i nadziewane farszem mięsnym lub wegetariańskim. Bliny to nic innego jak grube placki ziemniaczane faszerowane mięsem lub grzybami. Kuchnia idealna pod mocniejsze trunki :D

 

Co można przywieźć z Litwy? Jakie pamiątki?

Jeśli właśnie odzywa się w Tobie gadżeciarz to wiedz, że na Litwie będziesz miał co kupować :D Znajdziesz tam cały przekrój typowych pamiątek. My polecamy z Litwy przywieźć kulinarne smaczki np. długo dojrzewającą wędlinę kindziuk lub suszoną wołowinę basturma. Nasz północny sąsiad słynie też z serów - koniecznie spróbuj żółtego, dojrzewającego sera Džiugas, zwanego litewskim parmezanem. No i oczywiście na pamiatkę kup alkohole - tutaj dla każdego coś dobrego. Możesz wybrać litewskie piwa - jest wiele browarów rzemieślniczych, wina owocowe, miody i nalewki - w tym słynną, ziołową nalewkę Treios Devynerios 999. 

 

Jakie są plaże na Litwie?

Długie i piaszczyste :D Najpopularniejszym kurortem jest Połąga, czyli taki litewski Sopot. To tutaj pobawisz się całą letnią noc! Perełką na wybrzeżu jest miasteczko Nida, należące do ekoregionu. Porośnięte puszczą miasteczko z ruchomymi wydmami bardzo silnie wtapia się w tutejszą naturę. Spokojnie, nie trafisz tu na nasze słynne parawany ;)

 

Czy na Litwie jest bezpiecznie?

Tak, możesz się czuć bezpiecznie.